Filharmonia w Szczecinie kończy pierwszy sezon artystyczny w nowej, imponującej siedzibie. Na zakończenie sezonu zabrzmi monumentalne dzieło – siedmioczęściowa suita "Planety" Gustawa Holsta. Przed uroczystym niedzielnym koncertem czeka nas jeszcze wspólne z mieszkańcami Szczecina święto – Święto muzyki (Fete de la musique).
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Święto muzyki (Fete de la musique) to dzień, którego celem jest wspólne muzykowanie w przestrzeni miejskiej. To dzień, w którym muzyka staje się dostępna bezpośrednio dla każdego mieszkańca miasta. W związku z tą ideą Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, już po raz trzeci, zaprasza wszystkich szczecinian na Święto Muzyki 2015 „Cały Szczecin śpiewa…”.
Tegoroczna edycja to spotkanie z głosem – instrumentem który posiada każdy. W związku z tym Filharmonia postanowiła zaprosić szczecińskie chóry, których pieśni rozbrzmiewać będą zarówno wokół Filharmonii o godz. 15.00 (Aleja Kwiatowa / Plac Solidarności / ulica Matejki), jak i w budynku (koncert finałowy w holu o godz. 16.00, wstęp wolny). Nie zabraknie również wspólnego śpiewania prowadzonego przez Iwonę Wiśniewską-Salamon napisanego na tą okazję kanonu autorstwa Magdaleny Wiśniewskiej pt. „Czar Szczecina”. Jednocześnie Filharmonia zachęca wszystkich mieszkańców miasta do aktywnego uczestnictwa i muzykowania w przestrzeni miejskiej.
Święto Muzyki zwieńczy ostatni w sezonie artystycznym 2014/2015 koncert zatytułowany „Planety na święto muzyki”. Koncert rozpocznie „Suita Św. Pawła” na orkiestrę smyczkową napisana również przez autora „Planet” Gustava Holsta. Wykonawcą tego swoistego preludium będzie Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna, ściśle współpracująca z Filharmonią.
Siedmioczęściowa suita „Planety” Gustava Holsta napisana między 1914 a 1916 rokiem miała swoją światową premierę 29 września 1918 roku. Jednym z walorów kompozycji są wyraziste kontrasty pomiędzy częściami, które są muzycznym odzwierciedleniem siedmiu planet Układu Słonecznego. Majestatyczny Mars stoi w opozycji do łagodnej Wenus, szybki Merkury zestawiony został z powolną częścią Jupitera. Od momentu premiery dzieło Holsta jest inspiracją dla wielu twórców, w tym muzyki filmowej. Współcześnie utwór jest niezaprzeczalnie jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najpopularniejszych dzieł muzyki klasycznej.