Najznamienitsze zagraniczne orkiestry, najwybitniejsi soliści i dyrygenci, młode wschodzące gwiazdy muzyki, wydawnictwa – rok 2022 obfitował w wiele niezapomnianych wydarzeń i muzycznych wzruszeń. Po raz kolejny melomani, ale też i osoby zainteresowane architekturą budynku czy wystawami, odwiedzali lodowy pałac przy Małopolskiej, by wraz z nami uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach. Dziękujemy.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Aby zapisać się do newslettera wymagana jest poniższa zgoda i oświadczenie!
Rok 2022 obfitował w wiele wyjątkowych koncertów. Alena Baeva, Hina Maeda, Anna Fedorova, 12 Wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej, Antoni Wit, Zygmunt Krauze, Ewa Pobłocka, Sharon Kam, Phillipe Quint, Janusz Olejniczak, Alessio Bax, Stewart Copeland, Jimek, Max Cooper, Bass Astral oraz Paweł Tomaszewski i Natalia Kukulska to tylko niektóre gwiazdy goszczące w "lodowym pałacu" – w ramach koncertów symfonicznych, jak i w cyklach z muzyką jazzową, tradycyjną i elektroniczną.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykonywała największe dzieła literatury muzycznej za każdym razem z wielkim entuzjazmem przyjmowane przez publiczność.
Projekty rozpoznawalne w Polsce i na świecie
Rok 2022 przyniósł kolejne edycje projektów, z których część stała się już uznanymi markami.
Czerwcowa, druga edycja festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki” ponownie stała się szczecińskim świętem kultury włączającej. Odbyły się koncerty z udziałem seniorów i młodzieży z Polski i z Niemiec, konferencja, gra miejska, happeningi i warsztaty – wszystko poświęcone pamięci i uważności, czyli głównym tematom ubiegłorocznej edycji SDD.
Także w czerwcu miał miejsce 12-godzinny koncert-maraton z kompozycjami Jana Sebastiana Bacha pt.: „BACHATON DLA UKRAINY”. Głównym punktem tego wydarzenia był wyjątkowy, wymagający nie lada wytrzymałości, 4,5h godzinny recital w wykonaniu jednego artysty – uznanego austriackiego pianisty Aarona Pilsana. Oprócz Pilsana, na scenie zobaczyliśmy obecnie najbardziej znanego ukraińskiego pianistę – Aleksieja Grynyuka, a także Mateusza Smoczyńskiego (Atom String Quartet). Całość wydarzenia dopełniły suity Jana Sebastiana Bacha, które wykonała znakomita solistka Anastasia Kobekina. Cały koncert transmitowany był na naszym kanale w serwisie YouTube.
W sierpniu odbyły się dwa koncerty wieńczące X edycję międzynarodowych warsztatów dla młodych muzyków – International Lutosławski Youth Orchestra. Młodzieżowa orkiestra pod batutą Ayyuba Guliyeva zagrała w berlińskim Konzerthausie oraz, oczywiście, w złotej sali Filharmonii w Szczecinie.
Pierwsze dni września 2022 to VIII edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych. W minionym roku dedykowany był językom regionalnym a także tym, którymi posługują się mniejszości zamieszkujące RP. Był to także ukłon w stronę naszych wschodnich sąsiadów, z którymi onegdaj tworzyliśmy wspólną Rzeczpospolitą.
Rok 2022 to także V edycja MUSIC.DESIGN.FORM Festival. Niezwykłą i harmonijną architekturę naszego budynku wypełniły koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, wystawa, forum dyskusyjne, czy multimedialne instalacje. Pięć festiwalowych dni pełne były harmonii dźwięków, obrazów i twórczej myśli.
Koniec roku 2022 jest dla nas także momentem zakończenia i podsumowania dwuletniego projektu szkoleniowego Music.Multimedia.Management., który rozwijał kompetencje specjalistów międzynarodowego sektora kultury. Studenci, absolwenci, a także praktykujący artyści i producenci z całego świata wzięli udział w darmowych kursach online w sześciu ścieżkach tematycznych, by następnie wziąć czynny udział w produkcji flagowych wydarzeń realizowanych przez partnerów projektu.
Międzynarodowe i lokalne konkursy
Z kolei w grudniu, podczas koncertu finałowego II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. M. Karłowicza, wypełnionego współczesną muzyką, usłyszeliśmy pięć zupełnie nowych utworów autorstwa młodych kompozytorów. Swoją nagrodę przyznało Jury, Orkiestra i oczywiście Publiczność.
Zeszły rok przyniósł także piękne i pozostające w pamięci wydarzenia edukacyjne w tym kolejną edycję naszego talent-show dla dzieci pod nazwą „Edu Virtuoso”. Po utalentowanych instrumentalistach, wokalistach i tancerzach przyszedł czas na młodych kompozytorów, a podczas czwartej edycji autorskiego cyklu koncertów posłuchaliśmy utworów utalentowanych młodych kompozytorów między 12 a 16 rokiem życia, które zabrzmiały w aranżacjach na orkiestrę symfoniczną.
Dziękujemy
Wszystkim, którzy byli z nami w minionym roku i wcześniejszych latach dziękujemy. Mamy nadzieję, że nadal będziecie Państwo z nami przemierzać świat muzyki, w którym jeszcze wiele pozostało do odkrycia. Rok 2023 zapowiada się pięknie i emocjonująco.