Najkrótsza noc w roku to okazja do muzycznej zabawy w Filharmonii w Szczecinie. 21 czerwca przed budynkiem pojawi się harfa – prawdopodobnie największy instrument muzyczny w mieście. Również tego dnia w naszym holu odbędzie się prapremierowe wykonanie „Symfonii przestrzeni” – utworu skomponowanego przez szczecinianina Artura Cieślaka.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Róbcie muzykę! Faites de la musique! – takie hasło przyświeca Świętu Muzyki, wydarzeniu obchodzonym od 35 lat na całym świecie. To dzień, którego celem jest wspólne muzykowanie w przestrzeni miejskiej. Muzyka staje się dostępna bezpośrednio dla każdego mieszkańca miasta.
Tego dnia przed budynkiem Filharmonii pojawi się harfa, niezwykła instalacja artystyczna zachęcająca do interaktywnej zabawy. Każdy będzie mógł zagrać na tym niezwykłym instrumencie. Poczuć się jak dziecko na wielkim placu zabaw. Harfa powstała z sympatii do ludzi. Dedykujemy ją tym, którym kultura jest bliska. Stworzyliśmy obiekt osobliwy, który jest piękny wizualnie, ale też budzi uczucia i zachęca do działania – mówi Jerzy Lipczyński, rzeźbiarz współtwórca instalacji artystycznej. Dzieło ze stali nawiązuje kolorystycznie do barw Filharmonii w Szczecinie – rama instrumentu jest w kolorze czarnym, struny żółte. Harfa jest metaforą dźwięku. Jej brzmienie jest przeskalowane, intrygujące i tajemnicze, nie podobne do tradycyjnego. Publiczność zgromadzona na placu o godz. 17:00 będzie miała okazję jako pierwsza usłyszeć jej dźwięk. Mieszkańcy wraz z zespołem Bloco Pomerania wspólnie wykonają utwór. Na co dzień ten niezwykły instrument zagości w Społecznym Ogrodzie Kultury.
Punktem kulminacyjnym Święta Muzyki jest koncert Orkiestry Symfonicznej w holu budynku Filharmonii o godz. 19:00. Wówczas to zabrzmi prawykonanie „Symfonii przestrzeni” – kompozycji specjalnie stworzonej na tę okazję przez Artura Cieślaka. Muzycy symfoniczni zostaną rozmieszczeni w różnych punktach budynku, wykorzystując doskonałą akustykę gmachu. Środki topofoniczne, wykorzystane przez kompozytora, wzmacniają walory architektoniczne przestrzeni a także samej muzyki.
Na wszystkie wydarzenia podczas Święta Muzyki w Szczecinie wstęp jest wolny.