W roku, w którym obchodzimy 135. rocznicę koncertu inaugurującego działalność Konzerthausu, znany na całym świecie z doskonałych interpretacji koncertów skrzypcowych – Christian Tetzlaff – ponownie odwiedzi Szczecin, aby dać popis swoich umiejętności. Będzie to wielki powrót wspaniałego solisty do miasta, w którym urodził się jego ojciec.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Aby zapisać się do newslettera wymagana jest poniższa zgoda i oświadczenie!
Christiana Tetzlaffa – oprócz zdumiewających umiejętności gry na skrzypcach – wyróżniają trzy rzeczy: interpretuje manuskrypt muzyczny dosłownie, postrzega muzykę jako język, a wielkie dzieła traktuje jako narracje odzwierciedlające doświadczenia egzystencjalne. Choć może się to wydawać oczywiste, w codziennej rutynie koncertowej wprowadza niezwykłe podejście.
Można rzec, że Christian jest interpretatorem historii muzycznej – swoim wykonaniem opowiada o doświadczeniach z pierwszej ręki. Wielcy kompozytorzy skupili się na intensywnych uczuciach, wielkim szczęściu i głębokich kryzysach w swojej muzyce; często dotykając treści związanych z życiem i śmiercią. Celem Christiana jest przekazanie tego swoim odbiorcom. Jak pokazują recenzje koncertów (których wykonuje ponad 100 rocznie), udaje się to znakomicie… Tetzlaff zaprezentował interpretację koncertu skrzypcowego Brahmsa wybitnie wirtuozowską a jednocześnie głęboko osobistą, błyskotliwą technicznie, lecz zawsze pełną emocji i przeżyć. [...] Sadzę jednak, iż tym, co najbardziej porusza słuchaczy jest otwartość i szczerość emocjonalna gry Tetzlaffa. [Boston Globe]
Artysta dokonał wielu nagrań płytowych m.in. dla wytwórni Virgin Classics, zaś na płytach zarejestrował najbardziej znane koncerty skrzypcowe, trzy skrzypcowe sonaty Brahmsa i sonaty Bartoka. W swoim dorobku ma kilka prestiżowych nagród, m. in. Diapason d'Or (dwukrotnie), Edison Prize, Midem Classical Award, ECHO Klassik Award i kilka nominacji do nagrody Grammy.
Koncert „Konzerthaus 135” odbędzie się w 8 listopada o godz. 19:00 w złotej sali. Za pulpitem dyrygenta zobaczymy dyrektora artystycznego Runego Bergmanna. Dokładnie ten sam duet mogliśmy podziwiać w marcu 2017 roku. Christian Tetzlaff wykonał wówczas Koncert skrzypcowy nr 2 Bartóka, otrzymując długie owacje. Z kolei bis – Largo z III Sonaty C-dur Bacha – tylko potwierdziło opinie krytyków wg których to właśnie Sonaty i Partity Bacha są "niedoścignione w jego wykonaniu".