Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza w sobotę, 16 maja 2015 na Europejską Noc Muzeów. 10. edycja kulturalnego maratonu w Szczecinie jest zarazem pierwszą Nocą Muzeów w nowym gmachu instytucji, wielokrotnie nagradzanym za projekt architektoniczny, podnosząc jego rangę do wyjątkowego dzieła w skali całej Europy. Wstęp wolny.
Od godziny 19.00 do północy co 15 minut będą się odbywać
półgodzinne wycieczki 50-osobowych grup po Filharmonii. Przewodnicy zaprezentują przestrzenie nowego gmachu, a także podzielą się
wieloma ciekawostkami. Przemierzając kolejne pomieszczenia, zwiedzający będą zarazem podążali za
interwencjami artystycznymi przygotowanymi przez zespół Fundacji Upside Art.
O godz. 22 w sali symfonicznej wystąpi
Ryszard Leoszewski z kwartetem smyczkowym
Vigoroso, w koncercie "Leoszewski Majem".
Celem projektu artystycznego
„Music Sounds Better with You” jest uwrażliwienie widza na działania interdyscyplinarne, w których
muzyka, sztuki wizualne i architektura są ze sobą nierozerwalne. W trakcie Europejskiej Nocy Muzeów będzie można obejrzeć działania i prace artystów, które wpiszą się w przestrzenie nowego gmachu Filharmonii i okoliczności zwiedzania. Leitmotivem swobodnie związanym z działaniami podczas wydarzenia jest tytuł jedynego utworu w wykonaniu francuskiego zespołu Stardust powstałego w 1998 roku „Music Sounds Better with You”, który stał się hitem lat 90-tych.
Podczas Nocy Muzeów odbędzie się także występ muzyczno-wizualny – Mikołaja Tkacza aka WSZYSTKO „Radość”. Projekt jest wynikiem jego muzycznych działań eksperymentalnych z różnymi gatunkami – od hip-hopowych bitów, przez techno, aż po eksperymentalny jazz. Podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie zaprezentowany zostanie pełen refleksji nad szczęściem set pod nazwą „Radość”. Improwizacji przy pomocy spreparowanych sampli i przetworzonej muzyki towarzyszyć będą motywy rodem z muzyki tła, czyli „muzaków”. Fragmenty improwizacji w muzyce elektronicznej będą przeplatane improwizacjami nagranymi na ośmiośladzie kasetowym. Eksperyment muzyczny uzupełnią wizualizacje, które zabiorą widza w podróż poprzez skupiska kondensatów substancji występującej w postaci pary, potocznie zwanych chmurami. Więcej prac wideo Mikołaja Tkacza znaleźć można na:
vimeo.com/nikolaitkacz