Urodzony w Szczecinie Lex Drewinski, którego kredo brzmi „w plakacie odejmować znaczy dodawać” należy do najbardziej rozpoznawalnych plakacistów świata. Wystawa przedstawia około pięćdziesięciu wyselekcjonowanych przez artystę prac poczynając od plakatów z lat 80.
Lex Drewinski jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie oraz profesorem w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie (Niemcy). Artysta ma na swoim koncie ponad 170 prestiżowych nagród i wyróżnień. Do najnowszych należy główna nagroda w 16. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS „Szekspir ∞” za plakat plakat przedstawiający Szekspira w masce Guya Fawkesa (Anonymous). Od ukończenia studiów bierze udział w niemal wszystkich ważniejszych prezentacjach plakatu na świecie. Lex Drewinski prezentował swoje prace w przeszło 60 wystawach indywidualnych m.in. w Ammanie, Atenach, Barcelonie, Bejrucie, Berlinie, Damaszku, Londynie, Madrycie, Meksyku, Nikozji, Odense, Pekinie, Quito, Salonikach i Sztokholmie. Od 2002 roku stały felietonista ogólnopolskiego kwartalnika projektowego "2+3D". Od 2010 roku członek honorowy Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.
„
Od kilkudziesięciu lat jest ikoną i tworzy ikony”
prof. Roman Kalarus
„
Inteligencja i pomysłowość plakatów Drewinskiego polega też na tym, że artysta znakomicie potrafi zmienić warstwę semantyczną, znaczeniową znaku w taki sposób, że jego zaplanowany przekaz jasno wyraża ideę dzieła, które staje się czytelne dla odbiorcy”
prof. Sławomir Iwański
"
Myślę, że nie będzie przesady w stwierdzeniu, że to najwybitniejszy, żyjący, polski twórca plakatów"
prof. Janusz Górski
„
Styl grafonemów (słowo na użytek chwili) Drewinskiego dotyka rdzenia plakatu z całym bogactwem znaczeń intrygującej formy. Siła wizualna powoduje, że odnosi się wrażenie obcowania z większym formatem dzieła, niż z rzeczywistym wymiarem”
prof. Jan Jaromir Aleksiun
„
Plakaty Lexa Drewinskiego są inteligentne, czytelne i operują wyszukaną formą. Mają ogromny ładunek emocji, bywają gorzkie i ironiczne. Trafiają w sedno. Potrafią rozśmieszyć do smutku”
prof. Eugeniusz Skorwider
„
Pojawienie się Lexa Drewinskiego na arenie projektowania graficznego zmieniło tą dziedzinę twórczości. Artysta odrzucił powszechne w tym czasie stosowane środki wyrazu, wywodzące się z tzw. sztuk czystych na rzecz środków pochodzących z tradycji projektowych. Dzisiaj wydaje się to oczywiste, ponieważ robią to rzesze jego naśladowców, ale w latach ’80, kiedy zaczynał, była to prawdziwa rewolucja ”
prof. Władysław Pluta
Ausstellung
xUrodzony w Szczecinie Lex Drewinski, którego kredo brzmi „w plakacie odejmować znaczy dodawać” należy do najbardziej rozpoznawalnych plakacistów świata. Wystawa przedstawia około pięćdziesięciu wyselekcjonowanych przez artystę prac poczynając od plakatów z lat 80.