Nieskrępowana wyobraźnia Dudzińskiego
Andrzej Dudziński to jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich nazwisk na świecie z zakresu rysunku i malarstwa. Publikował w takich tytułach jak „Newsweek”, „The New York Times”, „Playboy” i „The Rolling Stone”.
Dudziński zajmuje się także grafiką prasową, fotografią i filmem animowanym. Ponadto projektował plakaty teatralne i filmowe, pisał (wspólnie z żoną) i ilustrował książki dla dzieci, projektował scenografie teatralne i czołówki filmowe, współpracował z radiem i telewizją i wystawiał swoje prace w czołowych galeriach. Swoje prace prezentował m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Londynie, Genewie, Paryżu, Brukseli i Berlinie.
Dudi. Alter ego
W latach 1970-72 Dudziński mieszkał w Londynie, współpracując z pismami undergroundu „OZ”, „Ink”, „Frendz” i „Time Out”. Po powrocie do Polski − w nieco odmienionym klimacie społeczno-politycznym − szybko ustalił swoje nazwisko między innymi dzięki Dudiemu, rozczochranemu ptakowi, kontestującemu rzeczywistość co tydzień w kultowych „Szpilkach”. Jego prace publikowały czołowe pisma polskie; na stałe współpracował z „Literaturą”, „Kulisami” i „Polityką”.
W latach 1982-1990 Dudziński wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku.
XXI wiek Dudzińskiego
W 2001 roku Sopot nadaje Andrzejowi Dudzińskiemu tytuł Honorowego Obywatela. W 2003 Dudziński otrzymuje z rąk prezydenta Tarnowa Nagrodę Miasta Tarnowa. W 2007 roku TVP Kultura nadaje „Niedzielę z Andrzejem Dudzińskim”. W lutym 2008 roku TVP 2 emituje film dokumentalny pt. „Dudi”, w reżyserii Małgorzaty Łupiny, ukazujący sylwetkę i działalność artystyczną Andrzeja Dudzińskiego. W 2008 Dudziński zostaje laureatem Nagrody Fundacji Turzańskich w Toronto. W 2009 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się „Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich”. W październiku 2012 roku TVP Kultura nadaje po raz drugi „Niedzielę z Andrzejem Dudzińskim”. W 2012 Dudziński zostaje odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 zostaje laureatem Nagrody Neptuna przyznawanej przez prezydenta Gdańska. W 2014 otrzymuje Nagrodę ZAiKSu.
Obecnie Dudziński reżyseruje film dokumentalny „Mój ojciec Staś”, upamiętniający 100-lecie urodzin Stanisława Dygata, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i TVP2.Ausstellung
Andrzej Dudziński zaprezentuje dyptyk swojego autorstwa, inspirowany ostatnim koncertem w starej siedzibie i dedykowany nowej siedzibie Filharmonii w Szczecinie oraz otworzy wystawę wcześniejszych prac, dotąd nieprezentowanych w Szczecinie.
Wystawa jest częścią cyklu wydarzeń
ƒorte. ƒortissimo. ƒilharmonia inaugurujących otwarcie nowej siedziby Filharmonii.
Sponsorem Tytularnym wystawy jest Uniqa S.A.
Mecenasem cyklu inauguracyjnego ƒorte. ƒortissimo. ƒilharmonia jest Miasto Szczecin.
Sponsor tytularny wystawy
Sponsorzy
Partner
Mecenas
DETAILS
Tranquillo. Dudziński. Wizualnie
11-09-2014 19:00