Tym razem będzie to nietypowe, bo online, zakończenie sezonu. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z Dyrektorem Artystycznym Rune Bergmannem przygotowała dla Państwa wyjątkową niespodziankę. Usłyszymy wspólne wykonanie ostatniej części symfonii „Odrodzenie” Karłowicza, które pomimo dzielącej Polskę od Norwegii odległości możliwe jest dziś dzięki nowoczesnej technologii.
Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 to jedno z pierwszych dzieł orkiestrowych i zarazem jedyna symfonia Mieczysława Karłowicza (1876-1909), napisana jako uwieńczenie berlińskich studiów kompozytorskich u Heinricha Urbana. Dzieło, rozpoczęte prawdopodobnie w roku 1900, zostało wykonane po raz pierwszy w Berlinie 21 marca 1903 roku, a dyrygował sam kompozytor. W nietypowym, jak na koncert wieńczący sezon artystyczny, wykonaniu naszej orkiestry
usłyszymy jej czwartą część.
Nasi koncertmitrzowie –
Paweł Maślanka i Karolina Hyla-Wybraniec – poprowadzą zaś Orkiestrę w dwóch kolejnych utworach, dzięki którym, za sprawą kompozycji Edvarda Griega i Mieczysława Karłowicza, Polska i Norwegia symbolicznie ponownie się połączą.
Ciesząca się wielką popularnością wśród orkiestr smyczkowych
Serenada op. 2 swoje prawykonanie miała 15 IV 1897 roku w Berlinie. Wykonała ją wówczas Berliner Philharmonisches Orchester pod dyrekcją H. Urbana. Utwór składa się z czterech części, których liczba i tytuły (Marsz, Romans, Walc, Finał) przywodzą na myśl, popularne wówczas, utwory Mozarta, Volkmanna, Czajkowskiego czy Dvoráka. Muzyka Serenady jest jednak całkowicie oryginalnym tworem, a w wielu jej partiach wyraźnie słychać, tak przecież charakterystyczną, lirykę dzieł Karłowicza.
Ostatnia Wiosna Edwarda Griega to utwór smutny, ale smutny nie w mrocznym stylu Mahlera, a raczej w stylu Czajkowskiego. Tekst piosenki, którą aranżował Grieg, mówi o umierającym człowieku, który jest świadomy swojej ostatniej wiosny, ale jednocześnie jest wdzięczny za swoje życie i to, że po raz ostatni może ujrzeć piękną norweską wiosnę. Główny temat w wersjach instrumentalnych jest nostalgiczny i cechuje się ekspresyjną głębią, szczególnie biorąc pod uwagę skłonność Griega do lekkości nastroju nawet w melancholijnych utworach.
Koncertem tym w symboliczny sposób zakończymy trwający sezon artystyczny, zapraszając Państwa jednocześnie na kolejne niedzielne koncerty online, które będą odbywały się regularnie w każdą niedzielę, także w okresie wakacyjnym.
Po koncercie, o godzinie 22:00, w piękny sposób rozbłyśnie także budynek Filharmonii.
Dziękujemy sponsorom, partnerom i wszystkim, którzy byli z nami i wspierali nas w sezonie 2019/2020:
BMW Bońkowscy
Główny Partner Filharmonii
Szczecińska Izba Adwokacka
Partner koncertów
Natural Skin Clinic
Mecenas koncertów
Konsulat Republiki Litewskiej w Szczecinie
Mecenas koncertu "Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Wilna I BEETHOVEN 250"
Polska Żegluga Morska, C.Hartwig Szczecin, Port Szczecin-Świnoujście oraz Bulk Cargo-Port Szczecin
Partnerzy koncertu "Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Wilna I BEETHOVEN 250"
Lesław Siemaszko
Mecenas koncertu "Wirtuoz harfy"
Asprod, Max Mara, Ski Park Szczecin, Netto, Marena Wellness & Spa, Radisson Blu Hotel Szczecin, Hotel Focus Szczecin, Hotel Novotel Szczecin Centrum, Hotel Ibis Szczecin Centrum, Exotic Restaurants
Partnerzy wspierający