Duet eksperymentatorów i improwizatorów. W trakcie występu w Filharmonii w Szczecinie zabrzmi premierowo kompozycja napisana na perkusję amplifikowaną, elektronikę oraz zespół kameralny. Inspiracją do stworzenia tej kompozycji była cymatyka – nauka o kształcie fal akustycznych, zajmująca się wizualną reprezentacją zjawisk sonicznych.
Teoniki Rożynek i Qba Janicki, występując w duecie, wykorzystują „elektroniczne przetworzenia sygnału audio generowanego przez instrumenty akustyczne”. Mają wykształcenie akademickie, jednak są dalecy od respektowania klasycznych reguł. Ich wspólne działania charakteryzuje przede wszystkim improwizacja i ekspresja. Przy czym to, co tworzą, ma swoisty ciężar. Występowali wspólnie m.in. na wrocławskiej odsłonie festiwalu Avant Art w 2019 roku, a także na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” w 2018 roku.
Teoniki Rożynek tworzy muzykę instrumentalną, elektroakustyczną i elektroniczną. Porusza się w obszarach muzyki współczesnej, nieakademickej elektroniki, sound designu. Jej specjalnością są niskie brzmienia, głębokie dźwięki, a tworzona muzyka zazwyczaj zmierza w stronę mrocznych wizji. Inspirację czerpie głównie z otaczającego świata, fascynuje się brzmieniem brudnym, glitchowym, często pozamuzycznym – odgłosy samochodów, maszyn, zwierząt. Jak sama mówi: „Podobają mi się źle nagrane rzeczy, które mogę utrwalić i wykorzystać. Błąd jest moją przedziwną muzyczną obsesją”. Ma w sobie dużą chęć działania w kolektywach, w tym kompozytorskich. Chętnie współpracuje także z artystami działającymi na polu innych dziedzin sztuki: performance, film, teatr.
Qba Janicki jest perkusistą dysponującym niezwykłą wyobraźnią muzyczną i techniką.Jest także inżynierem dźwięku, aranżerem i producentem. Rzeczy, które tworzy, charakteryzuje swoista intensywność: są gęste i treściwe. Tworzy muzykę do spektakli, słuchowisk, na potrzeby telewizji oraz innych artystów. Występował m.in. z Roscoe Mitchellem, Peterem Brotzmannem, Sławkiem Janickim, Jerzym Mazzollem czy Fredem Frithem. Zagrał setki koncertów i związany jest z takimi zespołami, jak m.in. Wojtek Mazolewski Quintet, Malediwy z Markiem Pospieszalskim, Kondensator Przepływu z Bartłomiejem Chmarą i Martyną Chojnacką, YO NELLY! ze Stevenem Buchananem. Występował także z orkiestrami symfonicznymi i zespołami kameralnymi.
Martyna Chojnacka programistka, artystka wizualna, blisko związana ze środowiskiem muzycznym. W swoich projektach łączy cały szereg umiejętności – tworzenie obwodów elektronicznych, fabrykacji cyfrowej, konstrukcji mechanicznych i przestrzennych form generatywnych, będących uzupełnieniem klasycznych instalacji audio-wizualnych operujących mappingiem, analizą dźwięku i generatywnymi animacjami. Pasjonatka robotyki, autorka kinetycznej rzeźby audioreaktywnej, wystawianej w Polsce i na festiwalach europejskich. Odpowiadała za wizję na licznych performance-ach, koncertach i wydarzeniach skupionych wokół polskiej sceny muzycznej i performatywnej.
DETAILS
Lab 5: Teoniki Rożynek & Qba Janicki
20-02-2020 20:00
KammersaalFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin