Świat sztuki obrócił się o 180°. W programie Music. Multimedia. Management. szukamy ciekawych przykładów na to, jak artyści oraz instytucje mogą funkcjonować w nowym hybrydowym modelu, który pandemia skutecznie przyspieszyła. 23 czerwca o godz. 20:00 zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego, którego bohaterem będzie jeden z najbardziej znanych na świecie menadżerów muzycznych Till Jaczukowicz. Premiera odbędzie się na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.
Kilka tygodni temu wybraliśmy się do Berlina, aby spotkać się z Tillem Janczukowiczem, menadżerem, producentem muzycznym i założycielem firmy IDAGIO – pierwszego serwisu streamingowego poświęconego muzyce klasycznej. Teraz projekt przekształca się w twórczą platformę, wirtualny kampus, który ma umożliwić bezpośrednie spotkanie artysty z publicznością. Till opowiada o roli producenta jako katalizatora, który pomaga zamienić najodważniejszą wizję artysty w rzeczywistość. Próbuje też odpowiedzieć na pytanie: co jest możliwe, gdy, z pomocą nowych technologii, uchylisz drzwi do procesu twórczego i zaprosisz odbiorców za kulisy?
To drugi film z serii Contemporary Creators (Współcześni Twórcy) w ramach międzynarodowego projektu Music. Multimedia. Management., gdzie wybitni artyści i specjaliści świata sztuki omawiają kluczowe kwestie mające wymierny wpływ na branżę i funkcjonowanie w sektorze kultury.
Nasi goście zdradzają, gdzie znajdują inspirację oraz motywację do działania i rozwoju, jak wygląda komunikacja i rozwój publiczności z perspektywy artysty oraz jakie emocje towarzyszą im dziś w dobie przemian spowodowanych pandemią i nie tylko.
Till Janczukowicz
Bohater naszej środowej premiery ma ponad 30-letnie doświadczenie jako menadżer artystyczny, producent i promotor koncertów. Karierę rozpoczął jako pianista i dziennikarz, pisząc recenzje i przeprowadzając wywiady z artystami, którzy go zaintrygowali: Alfredem Brendelem, Murrayem Perahią, Światosławem Richterem, Krystianem Zimermanem i wieloma innymi. Przez trzy lata prowadził Master Classes na Schleswig-Holstein Music Festival. Wraz z Bobem Brookmeyerem założyli New Arts Orchestra, międzynarodowy młodzieżowy big band, w skład którego wchodzą tacy soliści jak Clark Terry, Gerry Mulligan i Randy Brecker.
W 2000 roku założył europejskie biuro Columbia Artists Management Inc., kierując nim do 2011 roku jako partner zarządzający. Jego osobistymi klientami byli dyrygenci Christian Thielemann, Seiji Ozawa, André Previn, Jukka-Pekka Saraste i Juraj Valcuha oraz pianiści Ivo Pogorelich i Arcadi Volodos. Organizował trasy koncertowe dla orkiestr, takich jak Royal Conertgebouw, Paris Opera Orchestra, Philharmonia i Vienna State Opera Orchestra, a także trzy europejskie trasy koncertowe The Metropolitan Opera i inne współprace z wiodącymi międzynarodowymi orkiestrami i instytucjami sztuk scenicznych.
W 2008 roku stworzył Abu Dhabi Classics dla rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, serię sztuk performatywnych łączących kulturę, edukację i turystykę. Aranżował debiuty ZEA dla nowojorskich, berlińskich i wiedeńskich Filharmoników, Festiwalu w Bayreuth, Daniela Barenboima, Sir Simona Rattle'a, Zubina Mehty, Cecilii Bartoli, Yo-Yo Ma, Anne-Sophie Mutter oraz aktorów Bena Kingsleya i Jeremy'ego Ironsa . Liczba uczestniczących szkół i uczelni wzrosła z czterech w pierwszym sezonie do ponad czterdziestu w trzecim sezonie działalności.
W 2014 roku Till założył IDAGIO, pierwszą usługę strumieniowego przesyłania dźwięku dla muzyki klasycznej, jako odpowiedź na nieustanne pytanie: „Jak możemy wykorzystać technologię do podtrzymania i ożywienia muzyki klasycznej?”. Składający się z pasjonującego, multidyscyplinarnego zespołu w Berlinie, Wiedniu i Nowym Jorku, IDAGIO wspiera obecnie artystów i instytucje sztuk performatywnych w opracowywaniu realnych strategii online w oparciu o wiedzę ekspercką w zakresie projektowania, technologii i treści.
Na premierę filmu dokumentalnego Współcześni Twórcy:Till Janczukowicz zapraszamy 23 czerwca o godzinie 20.00 na naszych kanałach w serwisach Facebook i YouTube.