Open Gallery Moniki Krupowicz i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza zapraszają na spotkanie z przepełnionym pasją malarstwem Marioli Landowskiej i Vando Figueiredo.
Podczas wystawy „A między nami ocean” będą Państwo świadkami pełnego pasji dialogu dwojga malarzy, którzy – tworząc po dwóch stronach Atlantyku – odkryli, że mówią wspólnym językiem ekspresji artystycznej i od wielu lat prowadzą w nim korespondencję między Europą a Ameryką Południową.
Mariola Landowska i Vando Figueiredo w swoim malarstwie chętnie sięgają po pierwotne motywy i tematy odnalezione na skałach jaskiń pokrytych malowidłami prehistorycznych artystów starego kontynentu. Jednak fascynujące jest, w jaki sposób artyści przetwarzają echa skalnego malarstwa prehistorycznego w estetyce m.in. tropikalnych lasów Amazonii. Prastare ikony, których siłą jest naturalizm i geometryczna prostota, artyści rozświetlają kolorami z nowego świata. Kolor, który żyje pulsującą dynamiką, to indywidualny grafizm ich artystycznej korespondencji. W tym dialogu uwodzi intensywność, z jaką artyści nasycają obrazy różnorodnością tematów. To prawdziwy konglomerat z pozoru niepasujących do siebie elementów, motywów, opowieści i historii, które razem tworzą przenikającą się całość.
MARIOLA LANDOWSKA / POLSKA – PORTUGALIA
Urodzona w 1957 roku w Szczecinie. Artystka i podróżniczka. Ukończyła Technikum Budowlane w Szczecinie (klasa o profilu Architektura), a następnie Scuola de Arte Instituto Gazzola (Instytut Sztuk Pięknych Gazzola) w mieście Piacenza (Włochy) na kierunku Malarstwo w klasie prof. Carlo Scrocchi. Kształciła się również w zakresie etnografii i mitologii. Przebywała m.in. wśród Indian PiKiriri w stanie Bahia, wśród Indian Fuli-os w stanie Pernambuco, wśród Indian Kadueis w stanie Pantanal oraz wśród Indian Kaiapo w Amazonii (Brazylia). Podróżowała również do Indii (Himalaje, Rajasthan) i Maroko. Owocem tych podróży jest malarstwo, które czerpie z bogatej symboliki indiańskiej mitologii. Artystka prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Portugalii, Hiszpanii,
Włoszech, Francji, Danii, Niemczech, USA i Brazylii. Uczestniczyła w wielu artystycznych festiwalach, m.in. w Bienal de Coruche i międzynarodowym Bienal de Vila Nova de Cerveira (Portugalia) oraz Międzynarodowych Sympozjach Sztuki Współczesnej w mieście Guarda (Portugalia). Brała udział w filmie zrobionym przez Álvaro Queiroz"W mojej pracowni" (No meu atelier), wraz z innymi portugalskimi artystami realizowała również projekt „Snoopy para Unicef". Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach instytucji kulturalnych, m. in. w Muzeum Wody w Lizbonie, Muzeum Regionalnym miasta Guarda czy Uniwersytetu ISPA w Lizbonie.
VANDO FIGUEIREDO / BRAZYLIA
Urodzony w 1952 roku w Fortaleza-Ceará w Brazylii. Malarz, rzeźbiarz, rytownik, projektant. W 1979 roku ukończył Uniwersytet Stanowy w Ceará. Karierę twórczą rozwijał pod okiem zaprzyjaźnionych artystów, m.in. uznanego brazylijskiego malarza Otto Cavalcantiego oraz słynnego kubańskiego malarza i rysownika – Raula de la Nueza. Prezentował swoją twórczość na jednej z najważniejszych brazylijskich wystaw – "Unifor Plastica" w Fortaleza-Ceará. Decyzją Ministra Edukacji i Kultury Brazylii objął stanowisko profesora rysunku i malarstwa na uniwersytecie Unigrande (Centro Universitário de Grande Fortaleza). Wykładał także sztukę na Uniwersytecie bez Granic, w Centrum Kultury Dragão do Mar i w Centrum Kultury Guaiúba-Ceará. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany w Brazylii i poza jej granicami. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Chile, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Danii i Polsce. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i wielu instytucji kultury, m.in. w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Federalnego w Ceará-Mauc, Uniwersytetu w Fortalezie, Muzeum Sztuki Pinacoteca (Ceará), Muzeum Gwardii Narodowej w Lizbonie (Portugalia), Centrum Kultury ISPA w Lizbonie oraz w Casa Museo Camaño Xestido w Cangas (Hiszpania).
Wernisaż odbędzie się 16 listopada 2023r., o godz. 19:00. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny – zaproszenia do odbioru w kasie Filharmonii od dnia piątku 10 listopada 2023.
Wystawa będzie dostępna od 18 listopada do 8 stycznia 2024 w Galerii Poziom 4. w dniach otwarcia galerii. Przestrzeń wystawienniczą można zwiedzić w:
- soboty w godzinach 12:00 – 16:00 (ostatnie wejście 15:30)
- niedziele w godzinach 12:00 – 16:00 (ostatnie wejście 15:30)
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Szczecin.