Finisaż oraz szczecińska premiera albumu fotograficznego Chrisa Niedenthala – „Niedenthal. Na freelansie. Polska lat 70.”
Fotografuję Polskę i polską historię współczesną już od 50 lat. Jestem Polakiem urodzonym w Anglii i obserwowałem Polskę właściwie okiem młodego Anglika. Moje dwa kraje różniły się we wszystkim – i stąd to moje zainteresowanie. Przez te 50 lat Polska zmieniła się w imponujący sposób, a ja z czasem stałem się nieco starszym, polskim już Polakiem. Na wystawie tej znajdą się moje fotografie i z życia codziennego, i politycznego. Nigdy jeszcze nie odłożyłem aparatu. [Chris Niedenthal]
Finisaż będzie powiązany ze Szczecińska premierą najnowszego albumu – „Niedenthal. Na freelansie. Polska lat 70.” który będzie dostępny w kasie Filharmonii. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z artystą i jego synem – Filipem Niedenthalem, który koordynował cały projekt. Wystawę wzbogacą również fotografie znajdujące się w albumie, które zostały wyselekcjonowane specjalnie z myślą o Gościach Galerii Poziom 4.
Tata zaczął przyjeżdżać z Londynu do Polski jako nastolatek, ciekawy kraju, skąd pochodzili jego rodzice a moi dziadkowie. Z czasem na stałe zamieszkał w Warszawie. Wszystkie zdjęcia w tym albumie pochodzą z lat 70. Większość publikowana jest po raz pierwszy. To zbiór obrazów ojczyzny z wyboru, którą dopiero poznawał, a zarazem wgląd w proces kształtowania się jego reporterskiego stylu. [Filip Niedenthal]
Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś.
Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy, dla TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL.
Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku.
Za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara Otrzymał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku.
W Polsce ukazało się wiele albumów z jego fotografiami: “1989. Rok Nadziei” (BOSZ, 1989), „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006), „In Your Face” (Edition Fototapeta 2011) i „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”, “Chopin” (Instytut Fryderyka Chopina, 2016);. “Gdańsk 2018” (Muzeum Gdańska 2019). W 2011r ukazała się jego autobiografia „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy) i wznowienie autobiografii w 2021 “Chris Niedenthal. Zawód Fotograf. Ciąg dalszy nastąpił” (Marginesy).
Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „PracujeMY”,„ Listy do Syna”).
Wstęp na wydarzenie z zaproszeniami, które będą dostępne w kasie Filharmonii od 16 marca. Liczba zaproszeń jest ograniczona.
Wystawa
Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś.
Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Partnerzy
SZCZEGÓŁY
Niedenthal. Na freelansie. Polska lat 70.
27-03-2023 19:00