Tristano – to nazwisko, które wywołuje zamieszanie na scenie klubowej, ale też szmer niepokoju w klasycznych salach koncertowych. Purystom gatunków trudno zakwalifikować młodego artystę z Luksemburga do jednej z przegródek muzycznego katalogu.
Urodzony w 1981 r., Francesco Tristano odkrył fortepian w wieku pięciu lat, osiem lat później zagrał swój pierwszy koncert z własnymi kompozycjami. Koncertował z najznakomitszymi orkiestrami w Moskwie, Berlinie i Hanoi. Już wtedy zrywał z klasycznymi konwencjami, eksperymentował z dźwiękami fortepianu i smyczków. Uszy na elektronikę i muzykę klubową otworzył mu pobyt w Nowym Jorku.
Do tej pory wydał 12 albumów: w szerokim wachlarzu zainteresowań znalazły się Wariacje Goldbergowskie Bacha, kompozycje barkowe Frescobaldiego, ale też utwory ze sceny techno, które aranżuje na fortepian. Tristano łączy epoki i style, miesza brzmienia, robi to z szacunkiem do tradycji i z otwartym umysłem na to, co nowe, intrygujące, niesztampowe.
FILMY I ZDJĘCIA
Fotorelacja - 2016.10.13 - LAB 1: Francesco Tristano, fot. Maciej Cybulski
Projekt „SOUNDLAB – filharmoniczne laboratorium muzyki elektronicznej – druga edycja" dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronem medialnym cyklu SoundLab jest AMS.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie uczestniczy w programie "Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN.
Dofinansowanie
Patronat medialny
SZCZEGÓŁY
LAB 1.2: El-recital – TRISTANO @ LOBBY
13-10-2016 21:00