Częściej niż w Polsce można ją usłyszeć w Metropolitan Opera, Operze Garnier lub operze wiedeńskiej. Verdiowskie „Sempre libera” z Traviaty ćwiczyła w wieku lat pięciu. Gwiazda pierwszej wielkości, polska sopranistka i diva operowa – Aleksandra Kurzak. Jednak tego wieczoru to nie koniec fajerwerków – wszak 65-lecie orkiestry Filharmonii w Szczecinie to okazja wyjątkowa – tego wieczoru usłyszymy śpiewaka uważanego za spadkobiercę Luciano Pavarottiego. Panie i Panowie! Roberto Alagna -francuski tenor, a prywatnie… mąż pani Aleksandry.
Aleksandra Kurzak pochodzi z muzycznej rodziny. Jest córką śpiewaczki Jolanty Żmurko i waltornisty Ryszarda Kurzaka. W 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a następnie Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Później była nauka w Internationales Opernstudio przy hamburskiej Operze. Niedawno w pewnym sensie powróciła do rodzimej uczelni, w której zdobyła tytuł doktora sztuki (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu).
Zdobyła wiele nagród, m.in. I nagrodę i nagrody specjalne na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Paradoksalnie jednak najważniejszym konkursem był ten, na którym nie zdobyła nic. Otóż w wokalnych zawodach im. Placido Domingo w Los Angeles pani Aleksandra nie doszła nawet do finału. Jednak jej występ na tyle utkwił w pamięci dyrektora Covent Garden, że wkrótce pojawiły się propozycje. Mimo wielu występów w MET, La Scali i wielu innych renomowanych salach to właśnie z teatrem w Covent Garden jest związana najbardziej.
Francuski tenor Roberto Alagna urodził się w rodzinie sycylijskich emigrantów. Jako nastolatek zarabiał śpiewaniem na ulicy oraz okazjonalnymi występami w paryskich kabaretach. W tych latach jego wynagrodzeniem były… napiwki, a uniwersytetem płyty z nagraniami słynnych tenorów. Został odkryty przez Gabriela Dussurgeta, współzałożyciela Aix-en-Provence Festival. Alagna zwyciężył w międzynarodowym konkursie im. Luciano Pavarottiego i wkrótce umożliwiono artyście profesjonalny debiut w roli Alfreda w „Traviacie” Giuseppe Verdiego. Potem była La Scala, Covent Garden i Metropolitan Opera.
Wspólna historia Roberta i Aleksandry przypomina bajkę. Po raz pierwszy spotkali się na scenie w operze „Napój miłosny” Donizettiego. To właśnie jeden z tych momentów, kiedy świat przedstawiony w operze zadziwiająco zbliża się do świata realnego. Dziś mają córeczkę Malenię, szczęśliwe życie prywatne, a to zawodowe – zaplanowane na parę lat wprzód.
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
Miejsca. Rekonstrukcja IV | Tadeusz Rolke Tadeusz Rolke ur. 1929 w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W latach 60. pracował w tygodniku „Stolica” oraz miesięczniku „Polska”. W latach 1970-1980 mieszkał w Niemczech i fotografował dla takich czasopism, jak „Stern”, „Spiegel”, „Die Zeit”. W swojej pracy bez trudu zmieniał fotograficzne konwencje, równe sukcesy odnosił jako fotoreporter prasowy, fotograf mody oraz twórca fotografii kreacyjnej.
FILMY I ZDJĘCIA
Fotorelacja - 2016.04.22 - Aleksandra Kurzak w Filharmonii, fot. Kamila Kozioł
Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.
SZCZEGÓŁY
Kurzak | Alagna - koncert z okazji 65-lecia Filharmonii w Szczecinie
16-02-2018 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin