Połączenie młodzieńczego entuzjazmu z doświadczeniem daje wyjątkową siłę wyrazu interpretacjom orkiestry, co znalazło potwierdzenie w gorącym przyjęciu SMOKa przez publiczność uczestniczącą w jej koncertach. Orkiestra występowała dotąd na estradach szczecińskich instytucji kulturalnych m.in. w cyklu koncertów inaugurujących działalność nowej siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, w cyklu Intermezzo, w Zamku Książąt Pomorskich, a także w Danii i w Niemczech podczas koncertów charytatywnych. W ramach wielu wydarzeń zespół współpracował ze znakomitymi solistami: J. Staniendą, W. Gromolakiem, K. Skubałą, E. Karpińską, J. Pałac, J. Bokunem i J. Kościuszką, G. Ciężarkiem.
Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna SMOK zainicjowała swoją działalność z początkiem 2014 roku. Tworzą ją uczniowie upatrujący w takiej formie muzykowania swoją zawodową przyszłość. W artystycznym rozwoju wspomagają ich młodzi, profesjonalni muzycy związani z Orkiestrą Filharmonii Symfonicznej im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz Orkiestrą Opery na Zamku, którzy prowadzą próby i muzykują wraz z uczniami. Za pierwsze skrzypce odpowiada Edyta Wolańska (koncertmistrz), drugimi opiekuje się Dorota Witkowska, altówki prowadzi Edyta Hedzielska, a wiolonczele Natalia Wesołowska. Na artystyczny poziom orkiestry niewątpliwy wpływ mają również uwagi przekazane podczas zajęć warsztatowych przez takie autorytety z dziedziny kameralistyki, jak Kaja Danczowska, Jan Stanienda, czy Anna Maria Staśkiewicz.
Norbert Twórczyński ukończył Akademię Sztuki w Szczecinie na kierunku edukacja muzyczna (specjalność: dyrygentura chóralna, dyplom w klasie dr Jacka Kraszewskiego) oraz Akademię Muzyczną w Poznaniu na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego, uzyskując oba dyplomy z wyróżnieniem. Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.
Pierwsze doświadczenia dyrygenckie zdobywał w Operze na Zamku w Szczecinie, gdzie w charakterze asystenta dyrygenta przygotowywał premiery takich tytułów jak „Zemsta nietoperza”, „Madama Butterfly”, „Eugeniusz Oniegin”, „Hrabina Marica” czy „Turn of the screw”. W 2013 r. w ramach dyplomu magisterskiego poprowadził na deskach szczecińskiej opery przedstawienie „Zemsty nietoperza”, za co otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przyznawaną za najlepsze dyplomy artystyczne.
Aktualnie związany z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, gdzie oprócz pełnienia funkcji asystenta artystycznego, poprowadził prawykonania utworów Piotra Klimka: „5 pieśni o tęsknocie”, „O rybach i ludziach”, jak i serię koncertów szkolnych ujętych w cykle Słuchar, Przed orkiestrę, Filharmonia w formie oraz Homo Musicus. Od 2016 r. prowadzi zespół uczelnianej orkiestry symfonicznej na Akademii Sztuki w Szczecinie.
W sierpniu 2017 r. zaliczył międzynarodowy debiut, dyrygując litewską orkiestrą Kauno miesto simfoninis orkestras podczas finałowego koncertu Fjord Cadenza Festival odbywającego się w zachodniej Norwegii.
Bilety dostępne w sprzedaży od 14 listopada od godz. 13.00 w kasach Filharmonii oraz przez stronę internetową.
Koncert współfinansowany przez Miasto Szczecin.
Dofinansowanie
SZCZEGÓŁY
SMOK w świątecznej odsłonie
14-12-2017 19:00
Sala kameralnaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin