W obrazach Przemysława Garczyńskiego odbijają się krajobrazy, które pozornie znamy – pole z pojedynczym domkiem, drzewo, maszt telewizyjny czy gęsto zaludniona miejska dżungla wieżowców poprzecinana arteriami niczym żyłami miejskiego krwioobiegu. (...) Malarstwo artysty odnosi się do architektury i pejzażu. Sam tytuł wystawy sugeruje formy kultu – może zigguraty tudzież gotyckie świątynie, może też strzeliste góry. Obrazy Garczyńskiego wyróżniają się na tle niefiguratywnego malarstwa przede wszystkim pewną przekorą.
OTWARCIE WYSTAWY26OKT '22Mi, 18:00
Bardzo świadomie artysta odnosi się do wielkich konstruktywistów i malarzy, którzy poświęcili się geometrycznej abstrakcji. Garczyński nie kopiuje jednak utrwalonych w historii sztuki przedstawień, jego podejście – nie pozbawione humoru i lekkiej ironii – jest świeże. Jest to malarz poszukujący własnego języka wizualnego. Miasto, które jest tematem większości obrazów, stworzone jest z kakofonii płaszczyzn horyzontalnych i wertykalnych. Stąd często tytuły prac – z serii Horyzonty, Figury Pierwsze, Konstrukcje. Obrazy artysty stanowią refleksję na temat pejzażu, w którym królują linia i kolor. Malarstwo Garczyńskiego jest totalne, opowiada świat za pomocą matematycznych kompozycji, które artysta maluje intuicyjnie i jednocześnie bardzo pewnie. Stanowi ono metaforę świata, w którym żyjemy.
Przemysław Garczyński – ur. w 1988 roku w Lublinie. Ukończył grafikę na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie zatrudniony na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa jako asystent. Zajmuje się malarstwem, malarstwem ściennym i grafiką. Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcji Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, w kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy i w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Finalista konkursów artystycznych: STRABAG Artward International 2022, Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie 2019, Triennale Sztuki Pomorskiej 2019, Gdańskie Biennale Sztuki 2018, 17. Artystyczna Podróż Hestii 2018, III Ogólnopolski Konkurs Malarski im Leona Wyczółkowskiego 2018. Nagrody: pierwsze miejsce – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 29. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych, Promocje 2019, wyróżnienie w konkursie „Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie 2019.
VIDEOS UND FOTOS
Okładka wystawy - Kiedy góra była bogiem - Przemysław Garczyński