W roku, w którym obchodzimy setną rocznicę urodzin Mieczysława Weinberga szczecińscy melomani mają wiele okazji spotkań z twórczością tego wybitnego kompozytora. Teraz do koncertów, w których programie znalazły się jego utwory, dołącza także płyta nagrana przy udziale naszej orkiestry.
Orkiestra nagrywa Weinberga
Filharmonia w Szczecinie uczestniczy w promowaniu twórczości Mieczysława Weinberga nie tylko poprzez koncerty. Na specjalne zaproszenie
Claudii Stein, flecistki słynnej orkiestry Staatskapelle Berlin, oraz dyrygetna
Davida Roberta Colemana muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie brali udział w nagraniu płyty z kompozycjami Mieczysława Weinberga właśnie. W złotej sali Filharmonii przez kilka dni sierpnia 2017 roku zarejestrowano I i II koncert na flet i orkiestrę Weinberga oraz zorkiestrowane miniatury w oryginale napisane na flet i fortepian. W nagraniach wziął udział skład smyczkowy orkiestry Filharmonii w Szczecinie, a wszystko odbyło się pod czujnym okiem dyrygenta Davida Roberta Colemana oraz realizatora nagrania – Petera Heckera. Płyta
"Weinberg Flute Concertos" została wydana przez wytwórnię Naxos.
Kompozytor trzech światów
„Kompozytor z trzech światów” – napisała o Mieczysławie Weinbergu biografka Danuta Gwizdalanka. I rzeczywiście tak jest. W jego muzyce łączą się i współgrają trzy kultury – polska, żydowska i rosyjska – a jednym z często powtarzanych w niej motywów jest wojna.
Weinberg, obok symfonii, pisał także koncerty solowe na różne instrumenty – w jego dorobku znalazło się 18 dzieł tego gatunku, w tym dwa, różniące się charakterem, koncerty fletowe, które znalazły się na płycie "Weinberg Flute Concertos". I Koncert op. 75 z 1961 roku od pierwszych dźwięków zaskakuje taneczną energią, która ustaje dopiero w drugim, niezwykle cichym, medytacyjnym ogniwie. Taneczny charakter powraca w trzeciej części, w której wpływy muzyki klezmerskiej mieszają się z polskim folklorem. Drugi z kolei emanuje wysublimowaną melodyką i budową formy. Na flet z towarzyszeniem fortepianu tuż po wojnie powstała także Partita, którą w 1983 roku Weinberg przearanżował na flet i orkiestrę, tworząc 12 miniatur. Miniatur o zadziwiająco łagodnym, momentami nawet zabawnym nastroju, biorąc pod uwagę wojenne okoliczności ich powstania i osobiste tragedie, jakie dotknęły w tym czasie kompozytora.
Od kilku lat twórczość Mieczysława Weinberga przeżywa prawdziwy renesans, a w roku, w którym cały świat świętuje setną rocznicę jego urodzin, z tym większą przyjemnością przybliżamy Państwu jego twórczość – także poprzez nową płytę z udziałem naszych filharmoników. Warto zaznaczyć, że Claudię Stein i Davida Roberta Colemana gościliśmy także w maju tego roku podczas koncertu w złotej sali. W programie wydarzenia figurowały właśnie kompozycje Weinberga.
Płyta dostępna w sprzedaży
Pierwsze recenzje nowego wydawnictwa "Weinberg Flute Concertos" wskazują na wysoki poziom orkiestry, rewelacyjne wykonanie partii solowych przez Claudię Stein oraz znaczenie wydawnictwa w całości poświęconego twórczości Weinberga i dedykowanej fletowi.
Wydana nakładem wytwórni Naxos płyta "Weinberg Flute Concertos", na której można usłyszeć Claudię Stein, Elisavetę Bluminę oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Davida Roberta Colemana jest już dostępna w sklepach. Można ją kupić m.in. w sklepach sieci
Empik, a próbki odsłuchu można znaleźć na stronie wytwóni
Naxos.