W oczekiwaniu na premierę koncertu Filharmonia gra Karłowicza, która już w niedzielę 3 maja o godzinie 19:00 chcielibyśmy przygotowaliśmy dla Państwa małe przypomnienie niektórych działań upamiętniających naszego patrona. A Mieczysława Karłowicza przedstawialiśmy zarówno młodszym, jak i starszym melomanom.
Für die Anmeldung zum Newsletter ist die folgende Einwilligung und Erklärung erforderlich!
Mieczysław Karłowicz patronuje Filharmonii w Szczecinie już od ponad 60 lat. Muzyczny hołd temu wybitnemu polskiemu kompozytorowi oddajemy przede wszystkiminagrywając płyty z wszystkimi utworami skomponowanymi przez niego. Trzy wydane do tej pory płyty dowiodły, że Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to znakomici interpretatorzy dzieł kompozytora.
W kontynuacji, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z Dyrektorem Artystycznym Rune Bergmannem rozpoczęła prace nad kolejną odsłoną dzieł kompozytora. Będzie to płyta prezentująca wczesne kompozycje Karłowicza – „Pieśni". Pierwotnie napisane na fortepian i głos solowy ukazane zostaną w zupełnie nowej odsłonie. Na płycie orkiestrze towarzyszyć będzie pierwsza dama polskiej sceny operowej, obdarzona przejmującym mezzosopranem dramatycznym – Małgorzata Walewska.
Karłowicz dla dzieci
Dzienniki Karłowicza, w których szczegółowo opisywał swoje wyprawy górskie i związane z nimi emocje, były inspiracją do stworzenia opowieści o jego niecodziennej wrażliwości. Spektakl i audiobook Góra dół – być jak Karłowicz powstały na jego podstawie pokazuje patrona Filharmonii na przestrzeni jego całego życia: jako chłopca, a potem mężczyznę, którym kierują czasem zupełnie przeciwstawne emocje. I to właśnie one odzwierciedlają ludzką naturę tego niezwykle utalentowanego twórcy.
Filharmonia od kulis – zobacz jak powstawał spektakl „Góra-dół – być jak Karłowicz”:
W spektaklu i audiobooku wykorzystane zostały poematy symfoniczne kompozytora, które były inspiracją do stworzenia nowych, skomponowanych specjalnie na potrzeby spektaklu utworów w nowych aranżacjach. Autorem kompozycji jest Mateusz Ryczek, który na zamówienie Filharmonii skomponował muzykę odzwierciedlającą radość, strach, gniew, odrazę i smutek.
Najmłodsi z Mieczysławem Karłowiczem mogą się spotkać także w wydanej przez Filharmonię książce „Z historii muzyki dla wszystkich – wierszyki". Autorem wierszyków jest znany dziennikarz muzyczny i satyryk Grzegorz Wasowski. Za portrety kompozytorów odpowiada Ernesto Gonzales – utalentowany ilustrator i komiksiarz. Pośród wielu kompozytorów, którzy zostali ujęci w publikacji, także Mieczysław Karłowicz otzrymał "swój wierszyk".
Mieczysław Karłowicz został także uhonorowany muralem##https://filharmonia.szczecin.pl/aktualnosci/322-Karlowicz_na_jednej_ze_szczecinskich_kamienic_ Wielkoformatowy portret, który powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Krasińskiego to grafika znana właśnie z książki dla dzieci „Z historii muzyki dla wszystkich – wierszyki”. Odsłonięcie muralu z ilustracją Ernesto Gonzalesa odbyło się w przede dniu Urodzin Szczecina, 4 lipca 2016 r..
Niekończąca się historia Karłowicza
Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Mieczysław Karłowicz cały czas jest dla nas wielką inspiracją do tworzenia kolejnych projektów i koncertów. Obiecujemy, że jego muzyki nie zabraknie w kolejnych sezonach artystycznych, a tych, którzy czekają na najnowszą płytę z muzyką naszego patrona zapewniamy, że już niedługo będą mogli zabrać do domu także „Pieśni".