Poznajcie cichych bohaterów, przedstawicieli zawodów, bez których miasto stanęłoby, pogrążyło się w chaosie. Dziś chcemy ich wyróżnić i podziękować za ciężką pracę. Startuje kampania będąca uhonorowaniem profesjonalizmu i odpowiedzialnych postaw, a jednocześnie budująca tożsamość lokalną szczecinian. Filharmonia także się w nią włącza i od 1 do 15 czerwca podświetlona będzie w barwach floating garden. Bo Szczecin to Wy!
W trakcie pandemii tysiące ludzi stanęło przed niezwykle odpowiedzialną decyzją. Zastanawiali się jak zorganizować swoje życie prywatne, żeby móc wykonywać obowiązki służbowe. Wielu z nich musiało sobie poradzić z obawami o zdrowie własne oraz najbliższych. Ludzie, bez których miasto nie mogłoby funkcjonować postawili dobro wspólne nad osobistym.
Ale Szczecin to przecież także jego mieszkańcy, którzy stanęli na wysokości zadania. Akcje zbiórki krwi, szycia maseczek, dzielenia się posiłkami, pomocy przy robieniu zakupów i innych codziennych sprawach. Odpowiedź na akcje, które organizowało miasto także przerosła nasze oczekiwania. Szczeciński lokalny solidarny, pomoc sąsiedzka czy cały sztab akcji #SzczecinPomaga – to wszystko nie miałoby racji bytu, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców.
Historie szczecinian
Zebrano 16 bohaterów, którzy są przedstawicielami różnych zawodów, swoich koleżanek i kolegów po fachu. Dziś chcemy im podziękować, wyróżnić ich. Rzucamy światło na tych, którzy często stoją w cieniu.
Dyspozytor centrali ruchu, motorniczy, spawacz, osoby odpowiedzialne za gospodarkę odpadami, opiekę nad seniorami, nauczyciel, pielęgniarka, lekarka, wolontariusze – bez nich funkcjonowanie Szczecina i jego mieszkańców byłoby trudne, a czasami nawet niemożliwe!
Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby nikt nie odebrał naszych śmieci, nie byłoby komunikacji miejskiej. Osoby samotne, potrzebujące, chore nie miały się do kogo zwrócić…
O tożsamości niestandardowo
O tym co by było, gdyby… oraz o swoim zawodzie i tożsamości lokalnej mówią nasi bohaterowie. Zebraliśmy 16 wyjątkowych historii od osób, które reprezentują poszczególne zawody, firmy lub instytucje pracujące dla Miasta w czasie epidemii. Ich wspomnienia pojawią na stronie
szczecintowy.eu. Filmy z ich opowieściami codziennie będą trafiały do internetu, a plakaty z wizerunkami pojawią się w przestrzeni publicznej. W mieście będzie można także zobaczyć dość nietypowe rozwiązanie: specjalne lustra z motywem kampanii. Każdy, kto się w nim przejrzy zobaczy, że także jest bohaterem akcji „Szczecin to Wy” i jednocześnie wyjątkową częścią tego miasta.
Słowa uznania dla pracowników miejskich jednostek to jednak nie wszystko. Epidemia pokazała, że szczecinianie mieli okazję poczuć się jeszcze bardziej związani ze swoim miastem. Zachęcamy zatem mieszkańców do tego, żeby opowiedzieli nam swoje historie. Co robili podczas tych trudnych chwil, jak się czuli, jak wpłynęła na nich potrzeba izolacji społecznej. Te wszystkie wspomnienia i opowieści utworzą obraz społeczności lokalnej, zakorzenionej mocno w swoim mieście. Każdy bowiem robił coś ważnego, niezależnie od tego czy chodził do pracy, pomagał innym czy odpowiedzialnie pozostał w domu.
„Szczecin to Wy” jest akcją, która połączy mieszkańców naszego miasta, a zebrane historie po zakończeniu kampanii pojawią się w przestrzeni miejskiej na muralu dedykowanym kampanii.
Do udziału w akcji, przez dwa kolejne weekendy czerwca będą także zachęcać animatorzy, którzy opowiedzą o co chodzi i osobiście zbiorą historie, jeśli taka będzie potrzeba. W kampanię włącza się również
Filharmonia w Szczecinie, która począwszy od 1 czerwca, przez dwa tygodnie będzie podświetlona barwami marki miasta, „Floating Garden 2050”.
Akcję “Szczecin to Wy” objęły patronatem wszystkie lokalne media. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie
szczecintowy.eu.