MUSIC.DESIGN.FORM Festival powraca do Filharmonii w Szczecinie. Od 23 do 27 września w czekają nas niezwykłe doznania podczas trzeciej edycji festiwalu, który w tym roku skupi się na otaczających nas dźwiękach i stworzy z nich muzyczne i wizualne pejzaże.
Soundscapes
Zasypiamy i budzimy się w otoczeniu dźwięków. Szum przejeżdżających za oknem samochodów, szczekający pies sąsiada, grające w tle radio, urządzenia biurowe w pracy, śpiew ptaków w parku, rozmowy telefoniczne, muzyka w sklepach i galeriach handlowych, szum lasu czy rzeki – wszystko to tworzy dźwiękowy krajobraz, który wpływa na nasze zmysły i całe życie.
Trzecia edycja
MUSIC.DESIGN.FORM Festival, który odbędzie się w dniach 23-27 września 2020 r. to właśnie dźwiękowe pejzaże – soundscapes. Do tematu, rozpatrywanego dziś szeroko w kontekście akustycznym, środowiskowym czy architektonicznym, podejdziemy od strony muzycznej, ale i w wymiarze pozamuzycznym.
W Filharmonii, w mieście, w internecie
Czekają nas trzy koncerty, które będą transmitowane także online, przeniosą nas do świata dźwięków inspirowanych przyrodą bądź przywodzącą na myśl wędrówkę przez miejską dżunglę, górskie szlaki albo bezkresny ocean. Przedpremierowo zabrzmi najnowszy, inspirowany naturą, projekt muzyczny Hani Rani i Dobrawy Czocher, jak co roku zagra także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, która zaprezentuje barwny i obrazowy program, a wisienką na torcie będzie koncert finałowy, o którym poinformujemy już wkrótce.
Sami też wraz z uczestnikami poszukamy dźwięków Szczecina podczas dźwiękowego miejskiego spaceru. Ciała uczestników zaś i wszystkie ich zmysły ożywimy podczas dedykowanego festiwalowi DJskiego live setu Agnieszki Obszańskiej i Łukasza Dziedzica, w czasie którego biały hol Filharmonii zmienimy w płótno dla efektownych wizualizacji.
Bezpośrednio pod geometrycznym dachem z charakterystycznymi świetlikami, czyli w galerii Poziom 4. zaprezentujemy wystawę, która dla przewodnich pejzaży stanie się kontrapunktem i uruchomi naszą wyobraźnię monokolorystycznymi pracami.
Młodzież podczas dwudniowych warsztatów wprowadzimy w świat dźwięków miasta, z których stworzymy kompozycje i wykonamy podczas plenerowego koncertu. Z najmłodszymi zaś odkryjemy muzykę pośród przedmiotów, które, wydawać by się mogło, nie grają, a następnie stworzymy dźwiękową mapę pomagającą odnaleźć dźwięki.
Nie zabraknie dźwiękowej instalacji, którą tym razem zobaczymy online, i efektownej iluminacji budynku, która znów zmieni się w płótno intrygujące barwną wizualizacją.
Przede wszystkim zaś damy wszystkim możliwość oderwania się od codzienności i poszukania frapujących dźwiękowych pejzaży. Pokażemy wszystkim, że właśnie tu, w Szczecinie, dzieją się rzeczy gdzie indziej niespotykane. Pokażemy Filharmonię z zupełnie innej strony.
Bądźcie z nami od 23 do 27 września!