Jak powstaje utwór? Od pomysłu w głowie do nut na papierze… a może odwrotnie? Czy artyście bardziej potrzebna jest wena czy muza? Na transmisję trzeciego z naszych dwujęzycznych koncertów szkolnych zapraszamy już w najbliższy poniedziałek 14 grudnia o godzinie 12:00 na kanał w serwisie Facebook i YouTube EduFilharmonii Szczecin.
Aby zaciekawić uczniów i przekazać im wiadomości o muzyce w przystępny sposób, Centrum Edukacji Filharmonii opracowało nowatorską formę edukacyjną. Akcja każdego koncertu dzieje się w kilku miejscach jednocześnie, a piękne i potężne brzmienie Orkiestry Symfonicznej uzupełnione jest komentarzem animatorów i uwielbianymi przez młodzież filmikami w stylu gif. Dodatkowo koncerty są na żywo tłumaczone na język obcy – w tym przypadku angielski.
Trzeci koncert z cyklu „Dźwięki na start” nosi tytuł
„Utwór mode on” i opowiada o procesie powstawania utworu. Jak kompozytor wpada na pomysł? Czy pomysły przychodzą na zawołanie, czy trzeba długo czekać na natchnienie? Co dzieje się potem? Nuty trzeba zapisać, utwór zagrać… A co, jeśli nie będzie dobrze brzmieć? O procesie powstawania muzyki opowie „brodata twarz” Centrum Edukacji, kompozytor
Mateusz Czarnowski w rozmowie z
Agatą Kolasińską.
W koncercie dedykowanym starszym uczniom szkół podstawowych zabrzmią najbardziej znane i poruszające fragmenty najpopularniejszych dzieł Haendla, Debussy’ego, Musorgskiego, Beethovena i Mendelssohna. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi tego dnia dyrygent Piotr Zabielski.
Koncert przygotowany jest w
dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej, zatem z powodzeniem można go oglądać jako
lekcję angielskiego o muzyce.
Koncert będzie w całości
bezpłatnie transmitowany przez internet. Aby go oglądać, wystarczy w poniedziałek,
14 grudnia o godzinie 12:00 włączyć transmisję na kanale
YouTube EduFilharmonia Szczecin lub na
Facebooku Filharmonii Szczecin.
Gorąco zapraszamy na wyjątkowy koncert, który z powodzeniem może stać się elementem nauki zdalnej. Bądźcie z nami!