Kontrabasista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza będzie mógł nagrać płytę z utworami polskich kompozytorów przeznaczonymi na kontrabas z towarzyszeniem fortepianu. Projekt będzie mógł zostać zrealizowany dzięki stypendium z Programu Młoda Polska realizowanego przez Ministerstwo Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Karol Nasiłowski jest solistą i liderem grupy kontrabasów w naszej orkiestrze. Prowadzi także prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Instrumentalnym
Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest laureatem wielu krajowych jak i międzynarodowych konkursów.
Koncertuje zarówno jako solista, jak i kameralista. Brał udział w takich festiwalach, jak m. in.
BBC Proms (Londyn),
Ultimo (Oslo),
Fjord Cadenza (Norwegia),
Festiwal Chopinowski (Nowy Jork).
Prowadzi kursy dla kontrabasistów zarówno solistyczne, jak i orkiestrowe (
International Lutosławski Youth Orchestra). Współpracuje z orkiestrami: Opera na Zamku w Szczecinie, Baltic Neopolis Orchestra, Polska Orkiestra Radiowa, Concerto Avenna, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus w Warszawie, Pruska Orkiestra Kameralna, Duńska Narodowa Orkiestra Kameralna, Duńska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Od 2017 roku jest prezesem zarządu fundacji
Strefa Melomana, której działalność polega na tworzeniu inicjatyw kulturalnych, głownie na terenie Szczecina.
Dzięki otrzymanemu stypendium nasz kontrabasista będzie mógł nagrać płytę z utworami polskich kompozytorów. Na nagraniu znajdą się m.in. następujące kompozycje:
- Walerian Gniot – Sonata na kontrabas i fortepian
- Stefan Bolesław Poradowski – 3 kaprysy na kontrabas
- Stefan Bolesław Poradowski – Romans na kontrabas i fortepian (opracowanie na kontrabas i kwintet smyczkowy)
- Jan Kolasiński - 3 utwory na kontrabas i fortepian (opracowanie na kontrabas i kwintet smyczkowy)
- Janusz Stalmierski – Samotne Drzewo na kontrabas i fortepian
Na szczególną uwagę zasługuje sonata Waleriana Gniota, napisana jeszcze przed II Wojną Światową, a mimo to nikt nie zdecydował się nagrać tego pięknego utworu – podkreśla Karol Nasiłowski –
Wszystkie kompozycje wymienione w tym projekcie, przedstawiają różne spojrzenie na kontrabas w Polsce na przestrzeni niemal stu lat – z czasów przedwojennych, powojennych oraz współczesnych.
Do XVIII edycji
Programu Młoda Polska wpłynęło 907 wniosków. Decyzją Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu stypendium przyznano 116 osobom. Program przeznaczony jest dla młodych artystów, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają – filmie, fotografii, literaturze, muzyce, sztukach wizualnych, tańcu lub teatrze. Stypendium może być przeznaczone na realizację własnego projektu artystycznego, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy, na studia i rezydencje zagraniczne.