Przez cały czerwiec przestrzenie wystawiennicze Filharmonii będą otwarte dla zwiedzających. W tym czasie odwiedzający będą mogli obejrzeć trzy wystawy "Der Mensch liegt in größter Pein", "Synteza 2021" oraz "Jak brzmi Szczecin?".
"Der Mensch liegt in größter Pein"
Wystawa jest pokazem wybranych prac ze zbiorów Kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie zestawionych z tekstami z dzieł muzycznych Gustawa Mahlera.
Fenomen kompozytora w kulturze europejskiej to postawa całkowicie pozbawiona konwenansów. Mahlera charakteryzował brak umiaru, nieumiarkowanie i ekstrawagancja. Świadomie eklektycznie łączył w swojej twórczości sprzeczności, przeszłość z przyszłością, motywy trywialne z patetycznymi, mroczne ze słodkimi, subtelne z kiczem. Przede wszystkim jednak wplatał literacką myśl, którą cechowało przesadne grzebanie w uczuciach, „bebechach”, nieuleczalna melancholia i obsesyjny lęk przed śmiercią. O jego twórczości Leonard Bernstein napisał w 1967 roku, że „jego muzyka jest jak kamera, utrwalająca społeczeństwo w momencie początkowego studium upadku”.
Tytuł wystawy „Der Mensch Liegt In Größter Pein!“ (tłum. „Człowiek leży w bólu”) zaczerpnięty został z tekstu II Symfonii Mahlera i stawia na piedestale pytanie o emocje osamotnionego człowieka i lęki względem bezsensownej przemocy wszechświata. Współczesność „oświeconego cynizmu” dystansuje się wobec nich, traktując je jako pretensjonalne, a czasem żenujące, przyjmując wartości siły bezwzględnego postkapitalizmu czy coachingowe strategie widzące w wahaniach wyraz słabości do przezwyciężenia niż płynącej z nich wiedzy.
Wystawa nie zamierza jednak tłumaczyć muzyki i słów na świat obrazu. Synestezyjnie zestawia teksty z początku XX wieku – wieku psychoanalitycznych kozetek, z rozterkami XXI wieku pełnymi nowych wątpliwości wobec przemian technologicznych, kulturowych i egzystencjalnych.
Zapraszamy na gloryfikującą podróż po emocjach i paradoksach rozpiętą między światem sztuk wizualnych, poezji i muzyce!
Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:
GALERIA POZIOM 4.
- 02.06, środa – 15:00-18:00
- 04.06, piątek – 15:00-18:00
- 09.06, środa – 19:30-21:30 (niebiletowane spotkanie z artystami i kuratorem o godzinie 20.00)
- 10.06, czwartek – 15:00-18.00
- 16.06, środa – 15:00-18:00
- 17.06, czwartek – 15:00-18:00
- 23.06, środa – 15:00-18:00
- 24.06, czwartek – 15:00-18:00
- 25.06, piątek – 15:00-18:00
- 30.06, środa – 15:00-18:00
Wstęp możliwy jest po zakupieniu w kasie Filharmonii biletu w cenie 3 zł/os.
Stowarzyszenie Zachęty Sztuki Współczesnej zostało zarejestrowane powstało w 2004 roku. Impulsem do jego zawiązania był Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu” ogłoszony w 2004 r., który był reakcją na wieloletni brak ciągłości w zakresie kolekcjonowania sztuki współczesnej w Polsce. Od tego czasu konsekwentnie budowana Kolekcja Regionalna Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, stała się jednym z największych i najcenniejszych zbiorów dzieł współczesnych w tej części Polski.
Organizatorzy:
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Akademia Sztuki w Szczecinie
Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie
"Synteza 2021 – Happy Accidents"
We wrześniu 2021 roku w Grecji odbędzie się międzynarodowa wystawa SYNTEZA 2021 prezentująca prace studenckie oraz projekty przygotowywane przez pedagogów wielu ośrodków naukowych z całego świata. Nabór prac do tej wystawy właśnie trwa. Tymczasem w Galerii przy Cerkwi oraz w Szczecińskim Oddziale SARP prezentowane są prace kuratorów i organizatorów tego wydarzenia. Są to prace z zakresu grafiki artystycznej, projektowej interdyscyplinarnej, również z zastosowaniem nowych mediów oraz oczywiście z zakresu architektury wnętrz – opowiada kuratorka wystawy dr Dominika Zawojska-Kuriata. Chcemy poprzez twórczość przedstawić kuratorów i organizatorów wydarzenia SYNTEZA 2021, czyli osoby, które już wkrótce będą selekcjonowały prace zgłoszone do wrześniowej, międzynarodowej ekspozycji.
Wystawa jest zatem swoistą rozgrzewką przed tym, co czeka nas jesienią. Wydarzenie SYNTEZA 2021 – Happy Accidents jest rozszerzoną kontynuacją międzynarodowej wystawy Arch Inside, której poprzednie edycje przyniosły duży sukces. Samo wydarzenie pozwoliło na rozpropagowanie projektów, które powstają na wielu wydziałach uczelni artystycznych z Polski i zagranicy. Wydarzenie odbywało się m.in. w Grecji, Norwegii i w Polsce – w Filharmonii w Szczecinie, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie. Tegoroczna edycja zmienia nazwę z powodu zrównoważenia udziału prac z zakresu architektury i grafiki, tym samym Wydziały Grafiki stają się współorganizatorami wydarzenia. Tematem przewodnim w bieżącym roku jest Happy Accidents, czyli rola przypadku w projektowaniu i sztuce.
Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:
GALERIA PRZY CERWKI
- 02.06 środa – 15:00-17:00
Wystawa w godzinach 15:00 – 17:00 będzie dostępna za darmo. O godzinie 19.00 zaplanowany jest finisaż, na który obowiązują zaproszenia.
"Jak Brzmi Szczecin?"
Młodzi i dorośli artyści działający w grupach plastycznych Polskiego Związku Głuchych – Oddział Zachodniopomorski zabiorą nas do namalowanego przez siebie świata emocji i odczuć. Świata, w którym dźwięk stanowi wyłącznie domenę wyobraźni. Niektóre prace są dosłowne – zobaczymy morski brzeg, ludzi spieszących ulicą, budynki i parki. Inne będą wymagały od nas uruchomienia wyobraźni, aby zobaczyć szczeciński wiatr lub poczuć uścisk dłoni.
Witold Lutosławski twierdził, że człowiek został wyzuty z jednego z elementarnych praw – prawa do ciszy. Prawa tego nie chronią ustawy, nie uznają go również sami ludzie w swym codziennym postępowaniu. Jakie jest zatem miasto pogrążone w absolutnej ciszy? Co wtedy zwraca uwagę?
Niezwykle sugestywne obrazy pozwolą nam w inny sposób spojrzeć na rzeczywistość, w której nie istnieje ani dobry, ani zły dźwięk. Jako osobom pracującym i odwiedzającym filharmonię – świątynię muzyki, nie jest łatwo wyobrazić sobie świat bez głosu. Na co dzień jednak doświadcza nas inna głuchota – kiedy przechodzimy koło czegoś obojętnie, kiedy brakuje nam czasu na rzeczy ważne, kiedy nie chcemy się nad czymś zastanowić. Nie bez powodu przysłowie mówi, że najbardziej głuchy jest ten… co nie chce słuchać.
Zatem to jest ta okazja, kiedy możemy stanąć w ciszy i oddać się przewodnictwu tych, dla których cisza jest oczywistością. Czy nauczymy się wtedy doceniać dobre dźwięki?
Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:
GALERIA PRZY CERKWI
- 9.06, środa – 17:00-19:00 (wernisaż)
- 10.06, czwartek – 15:00-18.00
- 16.06, środa – 15:00-18:00
- 17.06, czwartek – 15:00-18:00
- 23.06, środa – 15:00-18:00
- 24.06, czwartek – 15:00-18:00
- 25.06, piątek – 15:00-18:00
- 30.06, środa – 15:00-18:00
Wystawa jest częścią festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej
uslysz.filharmonia.szczecin.pl.
Procedury bezpieczeństwa
Przypominamy, że osoby przebywające na terenie Filharmonii zobowiązane są do przestrzegania Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Pełną treść, z którą należy się zapoznać, znajdą Państwo
TUTAJ
Podstawowe wskazówki dla odwiedzających:
- należy zasłaniać usta i nos, dezynfekować dłonie (płyn jest ogólnodostępny w obiekcie) oraz zachowywać bezpieczne odległości (co najmniej 1,5 m);
- preferujemy płatności bezgotówkowe;
- uczestnictwo w wydarzeniu uzależnione jest od obligatoryjnego złożenia przez gościa pisemnego oświadczenia, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie, lub pod nadzorem epidemiologicznym (wzór stanowi załącznik nr 1 do Procedury bezpieczeństwa);
- zalecamy wydrukowanie wzoru oświadczenia przed przybyciem do Filharmonii; oświadczenie wraz z ważnym biletem, należy okazać bileterowi przed wejściem na wydarzenie oraz pozostawić w budynku, w wyznaczonym miejscu.
Więcej szczegółowych wytycznych znajduje się we wspomnianej
Procedurze bezpieczeństwa.