W sobotę, 19 czerwca od godziny 12 na Jasnych Błoniach odbędzie się festyn z okazji Dnia Rodziny organizowany przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Pośród wielu atrakcji będzie można zapoznać się z ofertą koncertową Filharmonii skierowaną do najmłodszych i całych rodzin, a także zrobić zakupy w mobilnym sklepiku.
Sobotnie wydarzenie to okazja to wspólnego świętowania trzech okazji – Dnia Mamy, Dnia Dziecka i Dnia Taty. Przez cały dzień na Jasnych Błoniach będą się działy niezwykle ciekawe rzeczy. W ramach warsztatów plastycznych powstanie wspólny, wielki napis „Rodzina” oraz wyjątkowe obrazy rodzin tworzone przez rodziców wspólnie z dziećmi.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie prowadzi aktywną działalność skierowaną do całych rodzin. Dlatego w sobotę weźmiemy udział w Rodzinnym Pikniku na Jasnych Błoniach.
W mobilnym sklepiku Filharmonii będzie można nabyć wydawnictwa skierowane do najmłodszych, a także zapoznać się z ofertą Filharmonii skierowaną do całych rodzin.
W trakcie pikniku będzie obowiązywać 20% zniżki na wszystkie produkty zakupione w sklepiku.
Płyta "I żyli długo i w Szczecinie"
Na płycie znajduje się szesnaście specjalnie skomponowanych utworów, które swoim brzmieniem nawiązują do największych bajkowych produkcji znanych wytwórni filmowych. Album został nagrany przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie z utalentowanymi młodymi wokalistami, wybranymi w drodze castingu. Jest w całości poświęcony Szczecinowi i opowiada o jego urokach. Urokach, których na co dzień mogą nie dostrzegać jego mieszkańcy, ale zachwycają się nimi turyści – wspaniałe parki, ronda i rzeki, roztaczający się nad bulwarami zapach czekolady, smak pasztecików. Słuchając piosenek z płyty można zamknąć oczy i przenieść się do stolicy Pomorza Zachodniego. „Piegi Oriona”, „Stoczniowe ZOO”, „Czekoladowe miasto” czy „Nie nad morzem” to tylko wybrane tytuły bajkowych utworów.
Płyta "I żyli długo i Szczecinie II"
Album „I żyli długo i w Szczecinie 2” to druga odsłona najpiękniejszych piosenek o Szczecinie, nie tylko dla dzieci. Wszystkie utwory nagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie z towarzyszeniem sekcji rytmicznej i utalentowanych młodych wokalistów, wyłonionych w castingu w lutym 2020 r.
Tematy do nowych piosenek o Szczecinie zostały wybrane przez samych mieszkańców miasta, w ogłoszonym przez Filharmonię plebiscycie. Piękne, bajkowe, przywodzące na myśl hollywoodzkie hity muzyki filmowej utwory skomponowane i zaaranżowane przez Mateusza Czarnowskiego to wartościowa, rozwijająca wyobraźnię muzyka dla wszystkich pokoleń – dzieci, rodziców i dziadków. Autorką wszystkich tekstów na płycie – mądrych, zabawnych, a przede wszystkim inspirujących do rodzinnego tropienia dziejów Szczecina – jest Agata Kolasińska.
Audiobook "Góra-dół – być jak Karłowicz"
Audiobook „Góra-dół – być jak Karłowicz”, to słuchowisko stworzone na podstawie unikatowej produkcji teatralnej Filharmonii w Szczecinie. Premiera spektaklu odbyła się na scenie Filharmonii w październiku 2017 roku. Jej głównym bohaterem jest patron instytucji – Mieczysław Karłowicz, ale w wyjątkowej odsłonie – jego sylwetkę przybliżają emocje, które miały wpływ na życie i twórczość kompozytora.
Komiks "Bon Ton"
Filharmonia w Szczecinie wydała niezwykłą publikację – dowcipny, a zarazem mądry komiks dla dzieci. Opowiada on o przygodach rozbitka, który tyle lat przebywał na bezludnej wyspie, że już kompletnie zapomniał, jak należy się zachowywać w cywilizowanym świecie…
Postacie komiksu stworzył Ernesto Gonzales – utalentowany ilustrator i komiksiarz. Razem z Grzegorzem Januszem, autorem scenariusza, tworzą kreatywny duet. W komiksie znajdziemy też zabawną postać Pani Dyrektor, czyli Pani, Która Pilnuje, Żeby Wszystko Grało. Dorota Serwa, Dyrektor Filharmonii w Szczecinie, do swojego komiksowego alter ego podchodzi z dystansem:
Dźwigozaury
Zabytkowe dźwigi strzegą szczecińskiego portu już od kilkudziesięciu lat, stanowiąc charakterystyczny akcent dla nadodrzańskiego krajobrazu. Stado stalowych dźwigozaurów – jak śpiewała Katarzyna Nosowska – stało się także bohaterem zbiorowym piosenki „Stoczniowe ZOO" z wydanej przez Filharmonię płyty „I żyli długo i w Szczecinie".
Ich nietypowa forma, przywodząca na myśl prehistoryczne stwory, zainspirowała też Magdalenę Nadarzyńską, studentkę Akademii Sztuki w Szczecinie. Tak powstał dźwigozaur-podpórka do książek – zupełnie nowy upominek, który będzie można nabyć w kasie oraz sklepie Filharmonii.
Kolorowe dźwigozaury nadadzą każdemu wnętrzu wyjątkowy i bardzo szczeciński charakter, a jednocześnie będą dzielnie strzegły domowych biblioteczek (zwłaszcza jeśli skompletujemy całe stado).
Program festynu:
- od godz.12:00 do 13:00 – naukę pierwszej pomocy z użyciem fantoma przeprowadzi Straż Miejska
- godz. 12.15 – Malowanie napisu RODZINA
- godz. 12:45 – Namaluj swoją rodzinę – rodzice wraz z dziećmi tworzą obraz na podstawie gry skojarzeń dotyczących członków rodziny (co lubi? jakie kolory, ubrania, rzeczy, uczucia towarzyszące). W efekcie powstanie tryptyk obrazów przedstawiających rodzinę.
- od godz. 12:30 do 15:00 – Nordic Walking dla każdego – instruktorzy klubu sportowego Pogodni Nordikowcy przeprowadzą zajęcia dla początkujących i nie tylko.
Przewidziano atrakcyjne niespodzianki i wiele, wiele innych!