W programie wieczoru: piosenki na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Na koncert zapraszamy w środę (01.09) o godzinie 19.00. Bilety w cenie 30-40 zł można kupić w kasie i za pośrednictwem naszej strony internetowej.
„Szliśmy tropem Baczyńskiego, pacyfisty, wizjonera, miłośnika przyrody, wolności, znaków na niebie. Chłopaka, który uwielbiał zwierzęta i wielokrotnie rysował swojego jamnika".
- Mela Koteluk i Bartek Wąsik.
Projekt
„Astronomia Poety. Baczyński” to jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych ubiegłego roku. Artystom udało się przekazać odbiorcy to, co umykało w szkolnych interpretacjach twórczości poety: niezwykłą wrażliwość, zachwycenie życiem, uniwersalność przesłania.
W wywiadach
Mela Koteluk przyznawała, że uległa fascynacji wierszami poety:
„Baczyński w swoich wierszach dotykał piękna i nadziei. Jest ta odsłona apokaliptyczna, pełna zagrożeń, ale mamy też reakcję człowieka na zagrożenie, czyli ten azyl wewnętrzny. I nas porwał i zainspirował ten oniryzm, to piękno Baczyńskiego. On w sposób znakomity operował proporcją. To miało związek też z przestrzenią malarską. Baczyński miał być malarzem, planował zdawać na ASP, tylko przeszkodziła mu w tym śmierć ojca, więc to się nie powiodło. On jednak też się w ten sposób wyrażał. I mam wrażenie, czytając te wiersze, że był wybitnym kolorystą”.
W podobnym duch wypowiadał się
Bartek Wąsik, pianista, kompozytor, aranżer, członek kwartetu
Kwadrofonik:
„Te wiersze, które wybraliśmy, są absolutnie powalające. Nie ma tam ani jednej kuli wystrzelonej, nie ma ani jednej czaszki toczącej się, nie ma wojny, tylko jest Baczyński pacyfista, wielki miłośnik pokoju, wielki miłośnik życia i przyrody, człowiek rodzinny, ale też wizjoner. Łączenie pewnych słów i zdań w tych wierszach jest tak niezwykłe. Te teksty powodują, że mam gęsią skórkę”.
Pianistka zespołu,
Emila Sitarz, rozmowie z dziennikarzem RMF FM podkreślała:
„W szkole poznajemy Baczyńskiego jako poetę czasów okupacji. A on miał w sobie niezwykłe światło, był wizjonerem, malarzem polskiego języka. Korzystaliśmy też z jego rysunków. Jedna z jego prac jest nawet na okładce naszej płyty. [...] Sensualność i emocjonalność oraz piękne konstrukcje językowe – to chcieliśmy oddać poprzez muzykę”.
Płyta
„Astronomia poety. Baczyński” powstała z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i jest kolejną muzyczną odsłoną działań Muzeum Powstania Warszawskiego. Artyści pracowali nad nią w czasie ubiegłorocznego zamknięcia. Jest więc podwójnie naznaczona czasem: czasem Baczyńskiego, czasem wojny, i naszym czasem, czasem pandemii.
To niezwykłe połączenie trudnych, choć nieporównywalnych, doświadczeń przenika kompozycje i naznacza je wielką dojrzałością:
„Tworzyliśmy w czasie pojawiających się obostrzeń, obserwując przez okna zbierającą się do życia naturę, w całkowitym oderwaniu od tego, co znane. Te stany ducha, wielką potrzebę wolności, zapisaliśmy na tym albumie”.
Może dlatego płyta tak mocno przemawia do słuchaczy?
***
Płyta
"Astronomia poety. Baczyński" otrzymała Nagrodę Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Poetycka.
Krzysztof Kamil Baczyński jest jednym z patronów 2021 roku, obok Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Tadeusza Różewicza.
Mela Koteluk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Laureatka Fryderyków w kategoriach „Debiut roku”, „Artystka roku”, „Album roku – pop alternatywny” oraz wielu prestiżowych nagród. Popularność zyskała m.in. za sprawą świetnie przyjętego albumu „Spadochron”, który ukazał się
w 2012 r. Drugi album „Migracje”, wydany w 2014 r., ugruntował pozycję wokalistki, osiągając status podwójnej platynowej płyty i powtarzając sukces jej debiutanckiego krążka. Jesienią 2018 r. ukazała się trzecia płyta artystki – „Migawka”, która została wyróżniona Fryderykiem 2019 w kategorii „Album roku – pop alternatywny”. Mela ma na swoim koncie setki koncertów w ramach festiwali i autorskich tras koncertowych. Współpracowała m.in. z Czesławem Mozilem, Hanią Rani, Smolikiem, Danielem Bloomem czy Fiszem.
Kwadrofonik - laureat Paszportu „Polityki”; dzięki niekonwencjonalnemu instrumentarium jest jedynym tego typu kwartetem w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Zespół tworzą pianiści Emilia Sitarz i Bartek Wąsik oraz perkusiści Magdalena Kordylasińska-Pękala i Piotr Maślanka (od 2020 r.). Kwadrofonik ma na koncie liczne nagrody, w tym Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, nagrodę Europejskiej Unii Radiowej, zwycięstwo w konkursie Folkowy Fonogram Roku za debiutancki album „Folklove” oraz „Requiem ludowe” z udziałem Adama Struga. Występowali w większości krajów europejskich, w Azji i obu Amerykach, m.in. w słynnym Carnegie Hall czy w Filharmonii Berlińskiej. Grali podczas festiwali folkowych i muzyki współczesnej, a także na scenach filharmonicznych oraz offowych. Współpracowali m.in. z Dorotą Miśkiewicz, Janem Komasą czy Arturem Rojkiem.
Koncert, na który Państwa zapraszamy, jest częścią cyklu
ENERGICO, w którym prezentujemy najwybitniejsze osobowości polskiej sceny muzycznej; artystów intrygujących, wykraczających poza ramy gatunków muzycznych, tworzących projekty intrygujące także bogatą warstwą literacką.