Tego nie można przegapić. Druga część sezonu będzie prawdziwym świętem dla miłośników wielkich koncertów symfonicznych. Zaprosimy Państwa na niezwykłą, wspólną podróż przez największe dzieła symfoniczne końca XIX i XX wieku. Wykonamy dla Państwa utwory, które trwale wpisały się w repertuar największych sal koncertowych świata i cieszą się niesłabnącym uwielbieniem melomanów. A wszystko to z udziałem znakomitych solistów i dyrygentów oraz naszej Orkiestry Symfonicznej.
Cykl symfoniczny rozpoczniemy z przytupem 21 stycznia od Koncertu fortepianowego nr 1 b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego. To utwór, którego melomanom nie trzeba przedstawiać, gdyż wielu z nich zna go niemalże na pamięć. To niewątpliwie jedno z największych dzieł rosyjskiego kompozytora, które zabrzmi dla Państwa w wykonaniu znakomitej pianistki Joyce Yang. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi zaś maestro Stefan Asbury.
Bilety i szczegóły dostępne na
STRONIE WYDARZENIA.
W kolejnym miesiącu, 4 lutego, w złotej sali usłyszymy Symfonię fantastyczną. “Epizod z życia artysty” c-moll, op. 14 Hectora Berlioza. To pierwsze wielkie dzieło tego francuskiego kompozytora, które jednocześnie stało się jego najsłynniejszą kompozycją i prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju muzyki symfonicznej. Ten wspaniały utwór wykona dla Państwa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą maestro Rune Bergmanna.
Bilety i szczegóły dostępne na
STRONIE WYDARZENIA.
25 lutego zaś zabrzmi dla Państwa Symfonia nr 5 d-moll op. 47 Dymitra Szostakowicza. Bezsprzecznie jedno z największych i najmroczniejszych dzieł wybitnego rosyjskiego kompozytora, w których słychać echo jego fascynacji Beethovenem, Czajkowskim i Mahlerem. Szostakowicz pracował nad nią zaledwie kilka miesięcy w atmosferze strachu przed stalinowskimi represjami. Ten wspaniały utwór wykona dla Państwa Orkiestra Filharmonii pod batutą Rune Bergmanna.
Bilety i szczegóły dostępne na
STRONIE WYDARZENIA.
W kolejnym miesiącu ani trochę nie spuścimy z tonu. 4 marca zagramy Symfonię nr 8 c-moll Antona Brucknera. To ostatnie z wielkich dzieł austriackiego kompozytora, które weszło do ścisłego kanonu muzyki klasycznej. Fenomenalna Ósemka, potocznie zwana “Apokaliptyczną”, zajęła 13 miejsce na liście 20 najważniejszych symfonii wszechczasów BBC Music Magazine. Obecność obowiązkowa. Z dziełem zmierzy się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod kierunkiem maestro Rune Bergmanna.
Bilety i szczegóły dostępne na
STRONIE WYDARZENIA.
Zaledwie tydzień później, 11 marca, wieczór wypełni kolejna porcja genialnych dzieł symfonicznych. Najpierw usłyszymy Koncert fortepianowy nr 3 d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa. To jeden z najtrudniejszych koncertów fortepianowych w historii muzyki, a jednocześnie utwór, który jak magnes przyciąga melomanów na sale koncertowe. Na naszej scenie wykona go dla Państwa Anna Fedorova, artystka o światowej renomie, która występowała m.in w Carnegie Hall i amsterdamskim Concertgebouw. Natomiast drugą część wieczoru wypełni kolejna z wielkich, rosyjskich symfonii – Symfonia nr 6 h-moll op. 74 „Patetyczna” Piotra Czajkowskiego. To ostatnie dzieło kompozytora, które ukończył ledwie kilka miesięcy przed śmiercią. Często postrzegana jako testament twórczy artysty, “Patetyczna” stała się z czasem najsłynniejszą z symfonii Czajkowskiego.
Bilety i szczegóły dostępne na
STRONIE WYDARZENIA.
Tymczasem 1 kwietnia zagramy dla Państwa jedno z najwspanialszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego – Credo. To wielkie oratorium największego polskiego kompozytora ostatniego stulecia doczekało się niezliczonych nagrań dla czołowych wytwórni muzycznych. Sięgały po nie najsłynniejsze orkiestry i dyrygenci. Od czasu swojej światowej premiery w 1998 roku, utwór podbił serca słuchaczy na całym świecie i jest regularnie wykonywany na na czołowych muzycznych scenach świata. W naszej złotej sali usłyszą go Państwo w wykonaniu znakomitych wokalistów: Iwony Hossy, Karoliny Sikory, Anny Lubańskiej, Adama Zdunikowskiego oraz Piotra Nowackiego. Towarzyszyć im będzie Chór oraz Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, a naszą orkiestrę poprowadzi Rune Bergmann.
Bilety i szczegóły dostępne na
STRONIE WYDARZENIA.
13 maja zapraszamy Państwa na niezwykły koncert muzyki filmowej. To jedyna okazja by na żywo posłuchać fragmentów ścieżek dźwiękowych do takich hitów wielkiego ekranu jak: Titanic, Braveheart, Obcy czy Wichry namiętności. A to za sprawą Jamesa Hornera, światowej sławy kompozytora muzyki filmowej, zdobywcy 7 Oscarów i 8 Złotych Globów, którego twórczości poświęcimy ten wieczór. Będą mogli Państwo także usłyszeć mniej znane z jego utworów, m.in Spectral Shimmers i A Forest Passage, które ostatnio były wykonywane kolejno 42 i 20 lat temu.
Bilety i szczegóły dostępne na
STRONIE WYDARZENIA.
Na zakończenie sezonu, 10 czerwca, zapraszamy Państwa na koncert wieńczący naszą wspólną podróż przez najwybitniejsze dzieła symfoniczne końca XIX i XX wieku. Nie byłaby ona kompletna bez muzyki Ralpha Vaughana Williamsa – jednego z najsłynniejszych kompozytorów brytyjskich. Tego wieczoru usłyszymy jego wspaniałą Sea Symphony – dzieło to opisywane jako nadzwyczajne połączenie oratorium, symfonii i kantaty skomponowane zostało na sopran, baryton chór i orkiestrę. Wykonają je dla Państwa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, Emma Bell (sopran) i Andrew Foster-Williams (baryton) a poprowadzi ich maestro Rune Bergmann.
Bilety i szczegóły dostępne na
STRONIE WYDARZENIA.