Filharmonia w Szczecinie zaprasza seniorów na warsztaty, dotyczące pamięci. Uczestnicy wyruszą w podróż do czasów analogowych nośników pamięci – karteczek, listów, odbitek fotograficznych. Wizualne materiały zgromadzone podczas warsztatów będą wykorzystane w koncercie symfonicznym „Niezapominajka”.
Warsztaty przeznaczone dla grupy seniorów poruszają temat wspomnień z czasów, kiedy nie było pendrive’ów i kart pamięci. Sprawy do zapamiętania notowało się na karteczkach lub w notesach. Na ścianach wisiały często kalendarze z wyrywanymi kartkami. Zdjęcia przechowywano w albumach lub pudełkach. Obecnie często całym rezerwuarem pamięci i ważnych dla nas informacji jest telefon – to tam są nasze kontakty, kalendarz, zdjęcia i nagrania.
Chcielibyśmy wyruszyć w podróż do czasów analogowych nośników pamięci: karteczek, listów, odbitek fotograficznych. Ludzkość zawsze przeżywa te same dramaty, uniesienia, przygody, problemy – zmienia się tylko narzędzie do rejestracji.
Razem spróbujemy stworzyć podwójną opowieść. Jedna narracja to wspólne wytwory kultury sprzed około 40-50 lat: ubrania, książki, piosenki, samochody, meble, które stworzą historyczny kontekst. Druga narracja to osobiste historie, które są schowane za tymi obiektami z przeszłości i rodzinnymi fotografiami.
Warsztaty odbędą się w Filharmonii w Szczecinie we wtorek, 31 maja 2022 r., w godz. 10.00 – 16.00 (z godzinną przerwą na posiłek i odpoczynek). Prowadzenie: Maria Kula i Paweł Kula. Wizualne materiały zgromadzone podczas warsztatów będą wykorzystane podczas koncertu symfonicznego „Niezapominajka”, który odbędzie się w Filharmonii w Szczecinie w piątek, 17 czerwca 2022, w ramach II edycji Festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki”, w tym roku poświęconego pamięci i uważności.
Informacja dla uczestników
Na warsztatach będziemy pracować z przedmiotami i fotografiami.
Prosimy o przyniesienie drobnych przedmiotów, z którymi wiąże się jakaś ciekawa historia lub ważne dla Państwa wspomnienie, a także kilka pamiątkowych zdjęć (maksymalnie 5-6 sztuk). Wybór zostawiamy Państwu – najważniejsze, żeby były to obiekty, które są dla Państwa istotne, stoi za nimi jakaś opowieść i mogą się Państwo tą historią z nami podzielić.
Jak się zapisać na warsztaty?
Zapisy przyjmuje Hanna Wilińska z Centrum Edukacji Filharmonii w Szczecinie, pod numerem telefonu 91 431 07 27 lub adresem e-mail:
h.wilińska@filharmonia.szczecin.pl.
W warsztatach może wziąć udział 15 uczestników. Decyduje kolejność zgłoszeń. Serdecznie zapraszamy.