Cztery koncerty, cztery grupy warsztatowe, potańcówka, wystawa, badania słuchu, plebiscyt dla szkół – wszystko to w ramach tegorocznej edycji festiwalu SDD, który zakończyliśmy wczoraj wielkim rodzinnym finałem! Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy za rok!
W niedzielę, ostatniego dnia festiwalu odbyły się dwa wyjątkowe wydarzenia: warsztaty dla rodziców oczekujących dziecka oraz koncert rodzinny z orkiestrą symfoniczną, który był pięknym podsumowaniem festiwalu SDD i jego tegorocznego motywu przewodniego – bliskości i relacji międzyludzkich.
Pregnato, czyli warsztaty dla przyszłych rodziców
Podczas warsztatów Pregnato rodzice oczekujący dziecka dowiedzieli się, jak ważne jest słuchanie różnorodnej muzyki, granie i śpiewanie w czasie ciąży, a nawet samego porodu. Prowadząca, Grażyna Szyszko, animatorka kultury i mama sześciorga pociech w wieku od 15 lat do 6 miesięcy, uświadomiła nam, że każdy rodzi się uzdolniony muzycznie i to pierwsze lata życia są kluczowe, jeśli chodzi o rozwój muzyczny. Wczesne muzykowanie pozytywnie wpływa na pamięć, umiejętności percepcyjne, poznawcze, językowe, społeczne i emocjonalne. Rodzice zdobyli wiedzę, wspólnie zagrali na instrumentach, zaśpiewali kołysankę, a przede wszystkim spędzili czas wśród dobrych brzmień muzyki na żywo.
Sąsiedzkie przygody na koncercie rodzinnym
Wielki finał festiwalu to było prawdziwe międzypokoleniowe święto! Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie nadawała rytm i tempo, a aktorzy, inspirując się wierszem “Paweł i Gaweł”, opowiedzieli nam o sąsiedztwie w ciekawy, radosny i wzruszający sposób. Celem koncertu było ukazanie, że muzyka może połączyć nawet najbardziej zwaśnionych sąsiadów.
Podczas koncertu mogliśmy sobie uświadomić, że sąsiedztwo pojawia się na każdej płaszczyźnie naszego życia. Tęcza jest sąsiadką burzy, ludzie są sąsiadami natury, Czech jest sąsiadem Polaka, Paweł jest sąsiadem Gawła. Bądźmy dobrzy dla siebie i swoich sąsiadów! A zanim polubimy i zaakceptujemy naszego sąsiada, musimy pokochać naszego wewnętrznego kompana – samego siebie! Wtedy już bliskość i relacje z innymi nie będą stanowiły żadnego kłopotu!
Szkolne Strefy Harmonii nagrodzone
Podczas finałowego koncertu ogłosiliśmy również wyniki konkursu na Szkolne Strefy Harmonii i wręczyliśmy nagrody zwycięskim szkołom. Pierwsze miejsce zajęła
Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna nr 52 w Szczecinie.
Więcej informacji o tegorocznych zwycięzcach
TUTAJ
Gratulujemy i mamy nadzieję, że wasze Szkolne Strefy Harmonii będą pełniły swoją funkcję, czyli będą miejscem, w którym uczniowie i nauczyciele mogą schronić się od hałasu, znaleźć ciszę i odpocząć przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki. Szkołom, którym nie udało się wygrać w tym roku, serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji.
Dziękujemy za wspaniałe cztery dni
Dziękujemy wszystkim za udział w trzeciej edycji festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki!
Każde z wydarzeń było inne i wyjątkowe, ale wspólnym mianownikiem była międzypokoleniowość, bliskość, relacje, wsłuchanie się w drugiego człowieka i przede wszystkim wsłuchanie się w dobre dźwięki. Wierzymy, że wszystkie wydarzenia i koncerty w ramach tej edycji festiwalu pomogły Wam zrozumieć i wsłuchać się w drugiego człowieka i pozytywnie wpłynęły na budowanie relacji i wspólnoty.
Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek Filharmonii przyjmował turkusowe barwy. Jest to kolor festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi.
Dziękujemy również naszym Partnerom, bez których realizacja festiwalu oraz konkursu na Szkolne Strefy Harmonii na taką skalę i z takimi nagrodami nie byłaby możliwa.
Festiwal dofinansowano ze środków Fundacji PZU.
Partnerzy festiwalu SDD: Galeria Kaskada, Medincus, Komfort Ciszy, Ecophon, Fundacja Stwardnienie Rozsiane, Agnella, Foonka, Pijalnie czekolady E.Wedel, Rajski Ogród, Ibis, Winestone.
Partnerzy medialni: Presto,
wSzczecinie.pl oraz Głos Szczeciński.