Niezapomniane koncerty, najwybitniejsi soliści i dyrygenci, młode wschodzące gwiazdy muzyki, wydawnictwa płytowe – rok 2023 obfitował w wiele niezapomnianych wydarzeń i muzycznych wzruszeń. Po raz kolejny tysiące melomanów, ale też i osób zainteresowanych architekturą budynku czy wystawami, odwiedziło lodowy pałac przy Małopolskiej, by wraz z nami uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach. Dziękujemy!
Od początku działalności w nowej siedzibie staramy się tworzyć dla Państwa przestrzeń do jak najszerszego kontaktu ze sztuką. Oczywiście wciąż jesteśmy rozpoznawalni dzięki charakterystycznej bryle budynku, ale po ponad 9 latach przyciągamy już nie tylko architektonicznymi walorami – także nieszablonowym podejściem do muzyki. Dzięki niemu możemy tworzyć wydarzenia nierzadko wyznaczające trendy i odbijające się szerokim echem.
Oprócz regularnej
działalności symfonicznej w swojej ofercie mamy również
wydarzenia z pogranicza sztuk,
szeroką ofertę edukacyjną oraz koncerty prezentujące cyklicznie muzykę jazzową, tradycyjną, elektroniczną czy eksperymentalną. W każdym sezonie gościmy ciekawych artystów ze świata oraz najpopularniejszych muzyków z kraju.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie działa od 1948 roku. Pięć lat później do życia została powołana sama instytucja. Trwający obecnie sezon artystyczny, który zaczął się we wrześniu, jest więc dla nas
sezonem jubileuszowym (75 lat orkiestry i 70 lat instytucji). Zapraszamy na dedykowaną obu jubileuszom stronę internetową
70.filharmonia.szczecin.pl gdzie znajdą Państwo mnóstwo informacji i historycznych ciekawostek dotyczących działalności Filharmonii na przestrzeni dziesięcioleci.
Naszymi stałymi gośćmi są melomani z całej Polski, Niemiec i Skandynawii, a mnogość wydarzeń przekłada się na rekordową frekwencję.
Jeśli chodzi o mijający rok, to od 1 stycznia do 19 grudnia odbyło się
69 koncertów symfonicznych, kameralnych, jazzowych, elektronicznych i muzyki świata, na których gościło ponad
46 000 słuchaczy. W sumie w tym okresie odbyło się ponad
400 wydarzeń – koncertów, ale także warsztatów, zwiedzań, wernisaży, wykładów, dyskusji, pokazów filmowych, koncertów dla szkół i wydarzeń edukacyjnych – organizowanych zarówno w siedzibie jak i poza nią, z których spora część była otwarta dla widzów i bezpłatna. Filharmonię odwiedziło i uczestniczyło w tych wydarzeniach ponad
86 300 gości.
W ciągu minionego roku kontynuowaliśmy także kolejne edycje działań projektowych, które wpisały się już na stałe w kulturalny kalendarz miasta.
Na przełomie maja i czerwca 2023 odbyła się
III edycja festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, który jest elementem szerszej, prowadzonej od 2016 roku, kampanii społecznej Słyszę Dobre Dźwięki. Kampania ta, to szeroka działalność prowadzona przez Filharmonię w Szczecinie na rzecz słuchu i ogólnego dobrostanu mieszkańców miasta i regionu.
W sierpniu odbyła się
XI edycja International Lutosławski Youth Orchestra (ILYO), czyli profesjonalnego programu edukacyjnego dla młodych muzyków. Jego celem jest stworzenie młodym instrumentalistom okazji do zdobycia doświadczenia i umiejętności gry w orkiestrze symfonicznej z prawdziwego zdarzenia.
Wrzesień to
IX odsłona ogólnopolskiego projektu – Turnieju Muzyków Prawdziwych – polegającego na organizacji konkursu dla muzyków zajmujących się uprawianiem muzyki tradycyjnej. Turniej to także wydarzenia towarzyszące, koncerty, warsztaty, otwarte dla publiczności przesłuchania.
Także we wrześniu odbyła się
VI edycja międzynarodowego festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM, który jest przestrzenią pełną eksperymentów, przekraczania granic i doświadczania nowego. Festiwal prezentuje także nowe rozwiązania/design w zakresie wizualizacji, filmu, animacji, nowe instrumenty, wreszcie instalacje, dzieła plastyczne, fotografie czy na końcu design użytkowy wkomponowany, jako naturalny element, w przestrzeń Filharmonii.
Październik zaś był miesiącem poświęconym kobietom w ramach
trzeciej edycji cyklu FilHERmonia. Wydarzenia tym okresie zwracały uwagę nie tylko na tematy związane z profilaktyką raka piersi i diagnostyką, ale także z psychologiczno-społecznymi aspektami zdrowia, także powiązanymi z muzyką.
Od wielu lat prowadzimy także działalność wydawniczą. Tylko w minionym roku ukazały się
dwa wydawnictwa płytowe: „Coincidence” Pawła Tomaszewskiego (CD) oraz „Eirḗnē” Michała Jacaszka i Stefana Wesołowskiego (LP). Obie płyty można kupić w naszym
sklepie internetowym.
Jeśli chodzi o liczby związane z internetem, to stronę internetową Filharmonii odwiedziło ponad
881 200 odsłon, z czego najliczniejsi użytkownicy pochodzili z Polski, a kolejni z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Francji, Norwegii i Szwecji. Instytucja na tę chwilę ma ponad
15 200 subskrybentów newslettera, a materiały wideo na kanale YouTube Filharmonii doczekały się
263 400 odsłon.