W obchodzącej 70 lat istnienia Filharmonii w Szczecinie gościliśmy światowej sławy muzyków, a nasza Orkiestra, świętująca swoje 75-lecie, wykonała wiele wspaniałych dzieł. Za nami niezwykły sezon jubileuszowy, który zapamiętamy nie tylko ze względu na wyjątkowe koncerty, ale także wiele innych wydarzeń: wystaw, warsztatów i debat, a nawet projekcji filmowych. W sezonie jubileuszowym 2023 / 2024 w Filharmonii odbyło się aż 280 wydarzeń, w których uczestniczyło blisko 85 000 osób.
W złotej sali zagrali podziwiani na całym świecie muzycy klasyczni, m.in.
Piotr Anderszewski,
Mischa Maisky,
Branford Marsalis,
Piotr Paleczny,
Bartłomiej Nizioł,
Jess Gillam,
Martín García García,
Zee Zee (Zhang Zuo) czy
Kristine Balanas.
Orkiestrę Filharmonii w Szczecinie poprowadziło zaś wielu wyśmienitych dyrygentów m.in.:
Antoni Wit,
Łukasz Borowicz,
Tomáš Brauner,
Stefan Asbury czy
Rune Bergmann – po raz ostatni w roli dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta szczecińskich filharmoników. Nasi muzycy zaprezentowali m.in. tak monumentalne dzieła orkiestrowe jak:
- Tako rzecze Zaratrustra, Symfonia alpejska czy – -Symphonia domestica Richarda Straussa
- I Symfonia Johannesa Brahmsa
- V i VI Symfonia Ludwiga van Beethovena
- Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina
- VIII Symfonia Antona Brucknera
- Koncert na orkiestrę Béli Bartóka
- V Symfonia Gustava Mahlera
- IV Symfonia Bohuslava Martinů
Na naszej scenie gościliśmy także inne znakomite orkiestry m.in.:
Sinfonia Varsovia,
Orkiestra Filharmonii Narodowej,
NFM Filharmonia Wrocławska,
Finnish Baroque Orchestra czy
I Virtuosi Italiani.
Był to sezon wielu sukcesów naszych muzyków. 2 lutego 2024 nasza Orkiestra zagrała w Warszawie program w całości wypełniony muzyką Edwarda Griega, wypełniając do ostatniego miejsca salę koncertową Filharmonii Narodowej. Warszawska publiczność nagrodziła naszych muzyków długotrwałą owacją na stojąco. Nie obyło się bez bisów. Artystów poprowadził maestro Rune Bergmann, a w roli solistki wystąpiła znakomita pianistka Anna Fedorova.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie została także nagrodzona
Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, stając się tym samym drugą orkiestrą w kraju, która może poszczycić się tak prestiżową nagrodą.
Nie zabrakło także spotkań z muzyką kameralną. Ze wspaniałym recitalem odwiedził nas
Bruce Liu – jeden z najbardziej rozchwytywanych pianistów na świecie, bezdyskusyjny zwycięzca ostatnie Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Mogliśmy także wysłuchać muzyki wykonywanej niezwykle rzadko – średniowiecznej muzyki Pomorza i to w wykonaniu tak znakomitego zespołu
Ensemble Peregrina. Na scenie kameralnej swój talent prezentowały także zespoły, które tworzą lub współtworzą muzycy naszej Orkiestry:
Karłowicz Quartet,
Sedina Reed Trio,
Reedbeat czy
Dance of Fire Quartet.
Ale nie tylko symfoniką i kameralistyką żyła Filharmonia w tym sezonie. Nie zabrakło koncertów dla miłośników jazzu. W złotej sali zagrali muzycy tej miary co
Chris Botti,
Raul Midón,
Leszek Możdżer,
David Friedman,
Adam Bałdych i
Aga Zaryan. Miłośnicy muzyki świata mogli poznać bliżej tradycyjne brzmienia z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Peru oraz folk ziemi łęczyckiej za sprawą
Ireneusza Wojtczaka,
Manolo Albana-Juareza czy zespołów
Bastarda i
Sutari.
Przeżyliśmy także wiele wspaniałych emocji podczas koncertów elektronicznych. W holu Filharmonii zagrali m.in.
Viken Arman, duet
Frank Wiedemann x Mathew Jonson LIVE czy
Odys. W sali symfonicznej odbyła się natomiast premiera najnowszego albumu
Michała Jacaszka i
Stefana Wesołowskiego pt.
Eirḗnē, w którego nagraniu wzięła udział Orkiestra Filharmonii w Szczecinie.
Szczecińscy filharmonicy towarzyszyli wykonawcom podczas koncertów rozrywkowych z muzyką z filmów Stanisława Barei, z kabaretu Starszych Panów czy z najlepszą muzyką jazzową z amerykańskich hitów wielkiego ekranu.
EDUFilharmonia zaprosiła tymczasem nieco młodszych melomanów na w sumie
91 wydarzeń, w których uczestniczyło
blisko 24 000 osób. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się także organizowane przez nas warsztaty. W tym sezonie nie tylko dla najmłodszych melomanów, ale także dla młodych muzyków, dyrygentów a nawet miłośników muzyki folkowej. Wspólnie z Teatrem Lalek
Pleciuga, który podobnie jak Filharmonia obchodził w tym sezonie 70-lecie istnienia, przygotowaliśmy spektakularny rodzinny koncert jubileuszowy –
Delicja.
W obu galeriach Filharmonii można było zobaczyć aż
12 różnych wystaw. Do końca sierpnia gościć będziemy prace jednego z najsłynniejszych polskich fotografików –
Ryszarda Horowitza – pioniera fotografii cyfrowej. Wcześniej na ścianach Galerii Poziom 4. i Galerii przy Cerkwi eksponowaliśmy prace
Cypriana Noconia,
Marioli Landowskiej,
Vando Figueiredo,
Tamary Pieńko czy
Janusza Marynowskiego. Ponadto zorganizowaliśmy 6 debat a nasza sala symfoniczna trzykrotnie zamieniała się w salę kinową.
Budynek Filharmonii chętnie odwiedzali też turyści. Blisko
4000 z nich uczestniczyło w dwujęzycznych
oprowadzaniach z przewodnikiem po wszystkich zakątkach Filharmonii.
Dziękujemy Naszym partnerom i sponsorom, bez których pomocy nie bylibyśmy w stanie zorganizować dla Państwa tak wielu wydarzeń.
Chcielibyśmy szczególnie podziękować Mecenasowi Roku 2024, PGE Polskiej Grupie Energetycznej, za nieocenione wsparcie, które umożliwiło nam realizację wielu wyjątkowych inicjatyw. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Patrona Sezonu Jubileuszowego, firmy STRABAG, oraz naszego Partnera motoryzacyjnego, Dealera BMW Bońkowscy, za ich nieustające zaangażowanie i wsparcie.
Słowa podziękowania należą się również naszym Partnerom Sezonu Jubileuszowego: Ibis Styles Szczecin Stare Miasto oraz Novotel Szczecin Centrum. Doceniamy także wsparcie Partnerów wspierających:
Home.pl, Galeria Kaskada, Follow me!, Pijalnie czekolady E.Wedel, Asprod, Radisson Blu i biletyfm.
Dziękujemy jednak przede wszystkim naszym Melomankom i Melomanom, że tak licznie i tak chętnie odwiedzali nas w tym sezonie, aktywnie włączając się w świętowanie 75-lecia naszej Orkiestry i 70-lecia Filharmonii. Bez Was nie byłoby nas. Dziękujemy, że byliście z nami.