„Jeden z najlepszych żyjących pianistów” – tak głosi prestiżowy brytyjski „Gramophone”. Jonathan Plowright – słynny brytyjski artysta, zakochany w muzyce polskiego romantyzmu, zagra w piątek w złotej sali Filharmonii. Usłyszymy m.in. przejmujący Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.
Okrzyknięty przez krytyków “kolosalnym umysłem muzycznym” z “transcendentną techniką”, Jonathan Plowright jest rozpoznawalny na całym świecie jako wyjątkowy pianista. To również znany na świecie ambasador muzyki polskiego romantyzmu: zyskał sławę jako interpretator rzadko grywanych dzieł fortepianowych Paderewskiego, Melcera i Stojowskiego.
Zarówno krytycy, jak i pianiści, oraz publiczność zgodnie chwalą jego liczne występy na całym świecie, tak recitale, jak i koncerty z orkiestrami oraz składami kameralnymi. Plowright jest także uznanym pianistą na liście artystów wydawanych przez prestiżową wytwórnię Hyperion Records. Ostatnia płyta została wydana w kwietniu 2013 roku i jako trzecia z serii romantycznych koncertów fortepianowych, zawierała dzieła polskich kompozytorów – Władysława Żeleńskiego i Aleksandra Zarzyckiego. Podobnie jak poprzednia – “Hommage a Chopin” – została doceniona w zestawieniach najlepszych płyt klasycznych (Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Gramophone Editor’s Choice, Diapason D'Or i płyta tygodnia w rozgłośniach ClassicFM i ABC ClassicFM). Dzieła Zarębskiego i Żeleńskiego pojawiły się na pierwszej płycie Plowrighta z muzyką kameralną – w grudniu 2012 z kwartetem Szymanowskiego Hyperion wydał kwintety tych kompozytorów.
Jonathan Plowright dał się poznać jako ambasador zapomnianej polskiej muzyki epoki romantyzmu. Jego pierwsze nagranie mało znanych utworów Paderewskiego zaowocowało zaproszeniem na recital kończący Rok Paderewskiego 2001 w polskim parlamencie. Nagrania muzyki Zygmunta Stojowskiego doprowadziły zaś do ponownego zainteresowania twórczością tego wybitnego kompozytora ze strony muzyków i światowej krytyki muzycznej, po wielu dekadach zapomnienia. Po premierze tej płyty Jonathan został zaproszony do współpracy po raz pierwszy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, oraz z Orkiestrą Polskiego Radia. Również rejestracja wyjątkowo wymagającej sonaty e-moll Paderewskiego w 2007 roku przysporzyła pianiście kolejnych wyrazów uznania, m.in. ze strony radia BBC, które uznało jego grę za światowego formatu wirtuozerię.
Te zainteresowania Plowrighta zbliżyły artystę do Łukasza Borowicza, młodego dyrygenta, który równie chętnie przypomina publiczności mniej znane polskie arcydzieła. Ich ścieżki przecięły się podczas nagrania płyty dla firmy Hyperion, na której wraz z BBC Scottish Symphony Orchestra utrwalili kompozycje Żeleńskiego i Zarzyckiego. W latach 2007-2015 Łukasz Borowicz był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.
Oprócz Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 Paderewskiego na program złożyły się Uwertura bohaterska (1952) Andrzeja Panufnika i Symfonia nr 7 cis-moll op. 131 Sergieja Prokofiewa.
Koncert rozpocznie się w piątek, 29 kwietnia 2016 r. o godz. 19 w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Bilety w cenie 20 – 50 zł dostępne w kasie Filharmonii i na stronie www.