Filharmonia w Szczecinie będzie jednym z głównych ośrodków obchodów 140 rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza w Polsce. Przygotowaliśmy na tę okazję specjalne wydawnictwo muzyczne, które będzie symbolicznym hołdem złożonym swojemu patronowi. Album „Karłowicz. Filharmonia. Szczecin” to wspólne dzieło Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie oraz dyrygenta Łukasza Borowicza. W roli głównej występuje wirtuoz skrzypiec, szczecinianin Bartłomiej Nizioł. Na płytę składać się będą trzy kompozycje Mieczysława Karłowicza: „Koncert skrzypcowy A-dur” op. 8, „Rapsodia litewska” op. 11 oraz „Smutna opowieść” op.13. Premiera płyty została zaplanowana na 14 grudnia.
To będzie dobry symfoniczny album, który nie będzie tylko oryginalną wizytówką Orkiestry Symfonicznej czy Filharmonii, ale przede wszystkim samego Szczecina. Wejście do studia nagrań było dla muzyków świeżym, nowym doświadczeniem, a jednocześnie otwarciem na kolejne projekty – zapewnia Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie.
Dla uczczenia swojego patrona, 2 grudnia o godzinie 19:00, filharmonicy zagrają jego największe kompozycje, w tym poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie op. 12". Koncert będzie można usłyszeć na żywo na antenie 2 Programu Polskiego Radia. Występ zarejestrują także kamery TVP Kultura.
Karłowicz napisał tylko jedną symfonię i sześć poematów symfonicznych – ten skromny dorobek zapewnił mu jednak miano najwybitniejszego polskiego symfonika, a to za sprawą niezwykłej sensualności, bogactwa harmonicznego i filozoficznego kontekstu jego dzieł.
Poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oświecimowie” przez wielu muzykologów uważany jest za najdoskonalsze, szczytowe osiągnięcie w twórczości kompozytora. Inspiracją do napisania utworu była miłosna historia polskiego Romea i polskiej Julii.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wystąpi pod batutami znakomitych dyrygentów – dyrektora artystycznego Filharmonii Runego Bergmanna i dobrze znanego szczecińskiej publiczności Nikoli Kołodziejczyka. Muzyków wesprze Konglomerat Big Band i sopranistka Agata Zubel.
Dzień urodzin Karłowicza - 14 grudnia – będzie pełen atrakcji. O godzinie 17:30 zapraszamy do sali kameralnej na dyskusję „Mieczysław Karłowicz: kompozytor, fotograf, literat, taternik”. Spotkanie poprowadzi Daniel Cichy – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Gośćmi spotkania będą:
Justyna Nowicka – odpowiedzialna za koncepcję, wstęp, wybór zdjęć do albumu 'Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza'
Dorota Stolecka – redaktor prowadząca Dzieł Mieczysława Karłowicza
Marcin Gmys – muzykolog, specjalista twórczości kompozytorów Młodej Polski
Dorota Serwa – muzykolog, menedżer kultury, wykładowca PAN, dyrektor Filharmonii w Szczecinie
Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odbioru w kasie Filharmonii od 6 grudnia od godz. 13:00.
Wieczorem, o godzinie 19:00 wernisaż wystawy „Mieczysław Karłowicz Tatrzańskie”. Inicjatorem jej powstania był śp. Stefan Figlarowicz. Po raz pierwszy ekspozycja została zaprezentowana w gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego. Jej termin zbiegł się wtedy ze 130 rocznicą urodzin Karłowicza, a samo otwarcie z miesiącem jego tragicznej śmierci (kompozytor zginął 8 lutego 1909 r. w lawinie pod Małym Kościelcem). W ciągu dekady ekspozycja zawitała do Zakopanego, Krakowa, Wilna, Lublina i Poznania. W Filharmonii w Szczecinie tatrzańskie fotografie jej Patrona można będzie podziwiać do 8 stycznia 2017 roku. Obecna odsłona wystawy – bazującej na pierwotnej wersji – zadedykowana jest Stefanowi Figlarowiczowi, zmarłemu nagle 6 grudnia 2015 roku.
Bezpłatne wejściówki na wernisaż do odbioru w kasie od 6 grudnia, od 13:00.
Zwieńczeniem wydarzeń poświęconych patronowi będzie koncert 10 stycznia o godzinie 19:00 promujący płytę – "Karłowicz. Filharmonia. Szczecin".
Wydawcą płyty jest Firma fonograficzna DUX. Projekt jest współorganizowany i współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem płyty jest GAZ-SYSTEM S.A.