Żyjemy w czasach permanentnego hałasu. Budzimy się do dźwięku tramwaju za oknem, przez cały dzień rozmawiamy przez telefony komórkowe przytulone do ucha, a zewsząd atakuje nas muzyka, reklama, kakofonia niekoniecznie dobrych dźwięków. A przecież nasz system słuchowy jest niezwykle wrażliwy i wymaga troskliwej ochrony. Szczególnie powinniśmy o tym pamiętać w miejscach, w których trudno o ciszę i spokój.
Jednymi z najbardziej „zanieczyszczonych” hałasem miejsc są szkoły podczas przerw. Poziom zgiełku na szkolnych korytarzach nie tylko zaburza koncentrację, powoduje szybsze zmęczenie i pobudza agresję wśród dzieci i młodzieży, ale też w dłuższej perspektywie może być szkodliwy dla zdrowia. Szkolna wrzawa często osiąga poziomy zwykle spotykane w zakładach przemysłowych czy na lotniskach! A wystarczy niewiele, by na tym oceanie zgiełku stworzyć wyspę spokoju.
Na konkursowe wyzwanie odpowiedziało dwanaście szkół z całego regionu i każda z nich przedstawiła swój przepis na oazę ciszy i relaksu. Zgłoszenia spłynęły ze
Szczecina, Kołobrzegu, Trzebiatowa, Boblic, Nowogardu, Stargardu, Kołbacza, Recza i Karlina. Organizatorów zaskoczył przede wszystkim poziom zaangażowania samych uczniów w tworzenie stref harmonii. W większości szkół byli oni nie tylko użytkownikami, ale także twórcami stref.
Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa w składzie:
Dorota Serwa (dyrektor Filharmonii w Szczecinie), Mikołaj Jarosz (firma ECOPHON, partner konkursu na szkolne strefy harmonii) oraz Paweł Kornicz (nauczyciel muzyki w SP nr 35 w Szczecinie i twórca strefy harmonii w tej szkole), wybrała trzech laureatów konkursu:
I miejsce: Zespół Szkół w Reczu za strefę harmonii przy „Klubie MO czyli Melomana Osłuchanego” (opiekun: Grzegorz Jurkiewicz)
II miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących – Gimnazjum Integracyjne w Stargardzie za „Cichotekę” (opiekun: Marzena Pardel)
III miejsce: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty w Karlinie za „Strefę ciszy” (opiekun: Agnieszka Suchecka)
Warto było się zmobilizować i taką strefę harmonii stworzyć – przede wszystkim dla zdrowia dzieci i młodzieży, ale także dla nagród w konkursie! Nagrodą główną, ufundowaną przez
Filharmonię , jest doposażenie wybranej strefy w sprzęt audio, płyty i wydawnictwa o wartości 2000 złotych. Dodatkowo, partnerzy konkursu, firma
ECOPHON i Stowarzyszenie Na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, wesprą zwycięską szkołę materiałowo w dalszym wyciszaniu strefy harmonii tak, by służyła ona uczniom jeszcze lepiej.
Konkurs na szkolne strefy harmonii odbył się w ramach prowadzonej przez Filharmonię w Szczecinie akcji społecznej, której celem jest przede wszystkim uwrażliwienie starszych i młodszych na to gdzie, w jaki sposób i jakie dźwięki odbierają. Kampanią „
Słyszę dobre dźwięki” Filharmonia przypomina, że o słuch powinniśmy dbać tak samo jak o właściwą dietę czy wygląd skóry.
Jednym z najważniejszym elementów akcji „
Słyszę dobre dźwięki” jest edukacja w zakresie higieny słuchu w jej mikro- i makroskali. Począwszy od wyboru słuchawek (nigdy douszne!), przez techniki dostarczenia uszom wytchnienia po całym dniu hałasu, aż po zwrócenie uwagi na natężenie dźwięków w miejscach, w których często przebywamy. Partnerami kampanii są:
Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, firma ECOPHON i Stowarzyszenie Na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. Patronat honorowy nad konkursem i akcją objęli:
Zachodniopomorski Kurator Oświaty w Szczecinie oraz Izba Architektów.