Kapela Ludowa Pyrzyczanie, zdobywca nagrody za najlepszą interpretację motywu "Tutejsi" podczas III Turnieju Muzyków Prawdziwych, wystąpi na naszej złotej scenie już 10 kwietnia o godzinie 19.00. Zespół zagra przed Kapelą ze Wsi Warszawa i mazowieckimi wirtuozami w kwietniowej odsłonie cyklu Rubato. Bilety w cenie 20-10 zł można kupić w kasach i na filharmonia.szczecin.pl
Für die Anmeldung zum Newsletter ist die folgende Einwilligung und Erklärung erforderlich!
Turniej Muzyków Prawdziwych to konfrontacja i zarazem spotkanie twórców muzyki ludowej, czerpiących z różnych źródeł: od rekonstrukcji, przez folk, jazz, aż po muzykę eksperymentalną. Poprzednie edycje zgromadziły na scenie Filharmonii ponad 500 muzykantów reprezentujących niemal wszystkie regiony Polski. Występ Kapeli Ludowej Pyrzyczanie na scenie Filharmonii to nagroda za najlepszą interpretację motywu "Tutejsi" podczas ostatniej edycji turnieju.
Występ Pyrzyczan podczas finału III Turnieju Muzyków Prawdziwych można zobaczyć poniżej (od 52:45):
Kapela Ludowa Pyrzyczanie powstała w 2003 roku przy Pyrzyckim Domu Kultury. Repertuar grupy to przede wszystkim twórczość własna. Teksty i muzyka, których autorem jest instruktorka kapeli – Agnieszka Urbańska, inspirowane są wydarzeniami z życia społeczeństwa ziemi zachodniopomorskiej. Grupa sięga także do przeszłości – ciekawe legendy oraz opowiadania o życiu i obyczajach dawnych Pomorzan dały początek wielu utworom.
W skład kapeli wchodzą: Agnieszka Urbańska – skrzypce i wokal, Agnieszka Gołąb – skrzypce i wokal, Agnieszka Krutin – wokal, Mariusz Rutkowski – akordeon i wokal, Gabriel Oświeciński - klarnet i wokal oraz Jan Krzywda – kontrabas.
Ciekawostką jest ubiór członków – kapela ubrana jest w zrekonstruowane przedwojenne stroje ziemi pyrzyckiej: damski strój – czerwona, plisowana spódnica z zieloną wstęgą, biała bluzka oraz czarna peleryna wykończona pyrzyckim haftem, a strój męski składa się z żółtych spodni, niebieskiej kamizelki, białej koszuli oraz czarnych wysokich butów.
W ten sam wieczór usłyszymy także Kapelę ze Wsi Warszawa, która obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia. Zespół uznał, że to dobry pretekst do symbolicznego powrotu do źródeł, także do spotkań z nestorami lirycznych pieśni, transowych tańców i magicznych obrzędów, które zaowocują nagraniem nowej płyty. Koncert to wyśmienita okazja do kolejnej terenowej eskapady po fascynującym Mazowszu – regionie najbliższym Kapeli.