Członkinie polsko-ukraińskiego zespołu Dziczka uwodzą słuchacza i zachwycają niezwykłym harmonijnym brzmieniem swoich głosów. Śpiewają pieśni, a każda pieśń jest opowieścią o ludzkich losach, o miłości, o szczęściu, o śmierci, a wreszcie o pięknie otaczającej przyrody. Dziczka już 8 stycznia w Filharmonii.
Dziczka, to owocowe drzewko – dzikie, niepowtarzalne, wytrzymałe i dzielące się swoją siłą przez najlepsze owoce. Takie są też pieśni, które wykonuje zespół Dziczka – głosy członkiń zlewają się w nich w harmonijną jedność i prowadzą słuchacza przez różne zakątki Ukrainy dzieląc się w ten sposób pochodzącymi z nich historiami.
Polsko-ukraiński zespół wokalny Dziczka został założony przez Tetianę Sopiłkę, etnomuzykologa, absolwentkę Akademii Muzycznej w Kijowie. Obok Tetiany w skład zespołu wchodzą Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Maria Puzyna, Ewa Winiarska i Agata Wróbel. Dziczka wykonuje pradawne pieśni ludowe, które zachowały się wyłącznie w przekazach ustnych, przechodzących z pokolenia na pokolenie. Wykonywany repertuar przejęty został bezpośrednio od artystów ludowych Podola, Polesia i Wołynia. Pieśni te nigdy nie zostały spisane, ani nagrane, zostaną ocalone od zapomnienia dzięki pracy Dziczki.
Zespół zainaugurował swoją działalność występem na festiwalu muzyki tradycyjnej w Wilnie w 2006 roku. Jego repertuar stanowią głównie pieśni ludowe odnalezione wśród mieszkańców dzisiejszej Ukrainy. Debiutem płytowym grupy był jeden utwór na składance "Tabor w Szczebrzeszynie 2008". Natomiast w grudniu 2009 roku nakładem firmy Konador ukazała się pierwsza pełnowymiarowa płyta grupy pt. "Tradycyjne pieśni Ukrainy".
O radościach i smutkach życia, o kozackich losach i o niespełnionej miłości – Dziczka zaśpiewa w Filharmonii w Szczecinie we wtorek 8 stycznia o godz. 19:00. Bilety w cenie 10-20 zł dostępne są na
filharmonia.szczecin.pl oraz w kasie Filharmonii.