Od momentu powstania w 1969 r. Kwartet Saksofonowy Raschèr regularnie pojawia się w największych salach koncertowych w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Wiedeński „Zeitung” okrzyknął kwartet „nieokrzesanymi królami saksofonu” a krytyk „Die Welt” stwierdził: „Gdyby istniała dyscyplina olimpijska dla wirtuozowskiej gry n awietrze, Kwartet Raschèr z pewnością otrzymałby złoty medal”.
Zespół kontynuuje tradycję ustanowioną w latach 30-tych przez pioniera klasycznego saksofonu i członka-założyciela kwartetu Sigurda Raschèra, który nakłonił wielu kompozytorów, aby pisali muzykę specjalnie dla niego. W podobny sposób kwartet zainspirował ponad 350 kompozytorów do poświęcenia im muzyki, a znaleźli się wśród nich: Aho, Berio, Bergman, Bialas, Dean, Denhoff, Donatoni, Firsowa, Franke, Glass, Gubaidulina, Halffter, Kagel, Kaipainen, Kancheli, Keuris, de Raaff, Maros, Moe, Nilsson, Nordgren, Nørgard, Rosenblum, Raskatov, Sandström, Stucky, Terzakis, Tüür, Wuorinen, Xenakis i Chen Yi. Wszyscy oni podzielają entuzjazm dla wyjątkowej jednorodnej jakości brzmienia czterech muzyków, wirtuozerii i dynamicznej interpretacji nowej i starej muzyki.
Jeśli chodzi o ich interpretację Bacha, znany niemiecki muzykolog Ulrich Dibelius napisał: „Gdy kwartet Raschèra gra Bacha, muzyka nabiera seraficznej aury – jakby organy i kwartet smyczkowy połączyły się”. Wielu kompozytorów zafascynowało połączenie Raschèr Saxophone Quartet i orkiestry, co zaowocowało ponad 40 nowymi utworami na to połączenie, a także zaproszeniami do współpracy od wielu czołowych orkiestr na świecie.
Oprócz licznych solowych recitali Raschèra Quarteta i współpracy z czołowymi orkiestrami świata, kwartet występował z wieloma różnymi kombinacjami instrumentalnymi i wokalnymi, w tym z Calmus Ensemble w Lipsku, BBC Singers, z chórami WDR i NDR, RIAS Kammerchor, Schwedish Radio Chor, a także Estońskim Chórem Kameralnym. Powstało ponad czterdzieści utworów na połączenie kwartetu saksofonowego z chórem.
*Utwór Krzysztofa Meyera dedykowany jest zespołowi Raschèr Saxophone Quartet.
**Wykonanie utworu Arvo Pärta będzie dedykowane Kennethowi Davidowi Coon (1967-2019).
Bilety w cenie 20/30 zł na koncert SACRUM NON PROFANUM – Hommage à Stanisław Moniuszko – Raschèr Saxophone Quartet 9 sierpnia o godzinie 19:00 będzie można kupić od 18 lipca przez stronę internetową
bilety.fm.