Szczecin Brass Quintet – współczesny charakter klasycznego brzmienia! Zespół o wielu możliwościach brzmieniowych doskonale sprawdza się w kameralnej interpretacji różnych gatunków muzycznych. Jest synonimem elegancji, której towarzyszy dynamiczny temperament grających muzyków. Gwarancją wysokiego poziomu wykonawczego jest doświadczenie artystów, pracujących na co dzień w instytucjach muzycznych. Przygotowując każdy występ Szczecin Brass Quintet stara się dostosować do indywidualnych upodobań swoich odbiorców. Różnorodność możliwości wykonawczych z pewnością zachwyci zarówno koneserów muzyki klasycznej, jak i miłośników tradycyjnej „dechovki”. W swym repertuarze sięga do nowoorleańskiej tradycji zespołów dixielandowych. Standardom muzyki jazzowej towarzyszą współczesne przeboje muzyki rozrywkowej oraz filmowej. Wszystko to oferuje w taktownym wydaniu brzmienia kwintetu dętego.
Walerian Pawłowski był postacią nietuzinkową. Dyrygent, kompozytor, pisarz, felietonista, prelegent, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń melomanów. Związany z Filharmonią im. M. Karłowicza nieprzerwanie od 1 stycznia 1945 roku do dnia śmierci jako dyrygent, konsultant programowy, autor niezrównanych felietonów omawiających cotygodniowe programy koncertowe oraz prowadzący koncerty edukacyjne, które wychowały wiele pokoleń szczecińskich melomanów.
Wcześniej, od 1951 roku był dyrygentem Orkiestry Rozgłośni Radiowej w Bydgoszczy. Od roku 1956 do 1972 współpracował jako dyrygent i konsultant z Państwową Operą i Operetka w Szczecinie, jednocześnie pełniąc funkcję kierownika artystycznego w Państwowym Teatrze Muzycznym w Lublinie (1971/72). Przez długie lata (od 1954 roku) zajmował się praca pedagogiczna w Państwowej Szkole Muzycznej w Szczecinie oraz w Punkcie Konsultacyjnym Państwowej Wyższej szkoły Muzycznej w Poznaniu. Współpracował również z Politechniką Szczecińską, prowadząc wykłady z zakresu sztuki.
Jego współpraca z Polskim Radiem rozpoczęła się również 1954 roku. Komponował głównie dla Orkiestry Łódzkiej Rozgłośni Radiowej, ale współpracował także z Redakcją Literacką, komponując muzykę do licznych spektakli i słuchowisk radiowych, prowadził stałe audycje umuzykalniające w Redakcji Muzycznej PR. Był też autorem muzyki do spektakli telewizyjnych i teatralnych, m.in. do „Otella” i „Henryka VIII” Szekspira, „Wyzwolenia” i „Wesela” Wyspiańskiego, „Meteora” Čapka oraz do wielu spektakli teatrów lalkowych.
Kompozytor utworów symfonicznych, wśród nich do tekstu litewskiego poety E. Mieżelaitisa „Żmogus” na głos recytujący i wielką orkiestrę, „In memoriam” na organy solo i wielką orkiestrę, przeznaczony do wykonania podczas zwiedzania cmentarza Żołnierzy Polskich w Siekierkach oraz pieśni do wierszy Czesława Miłosza. Wieloletni prezes i członek rady artystycznej Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Szczecinie, członek Zarządu Towarzystwa Kultury, wiceprezes Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Wielką popularność przyniosła Walerianowi Pawłowskiemu działalność publicystyczna i literacka. Ceniony za piękny literacki język, pełen dowcipu i humoru, był niezrównanym prelegentem, autorem esejów muzycznych „Walerianowe kropelki” w Kurierze Szczecińskim, autorem popularyzujących muzykę książek: „Na krzywej pięciolinii” (KAW 1986), „Takty i nietakty” (?) oraz „Jak oni kochali” (PWM, „Muzyka i miłość”). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.
DETAILS
Szczecin Brass Quintet | Skwer Pawłowskiego
08-09-2019 14:00
Skwer im. Waleriana Pawłowskiego