5 lipca to data ważna dla każdego mieszkańca naszego miasta. Tego dnia, 75 lat temu, Szczecin został oficjalnie przekazany polskiej administracji. Tradycyjnie Filharmonia przygotowała z tej okazji koncert urodzinowy dla mieszkańców naszego miasta – w tym roku koncert online.
Podczas urodzinowego koncertu 5 lipca o godzinie 19:00 usłyszymy utwory trzech związanych z naszym miastem kompozytorów – Marka Jasińskiego, Piotra Klimka i Janusza Stalmierskiego.
Koncert rozpocznie się wspomnianym już
„Hejnałem Szczecina” Janusza Stalmierskiego. Usłyszymy także inny utwór kompozytora zatytułowany
„Łagodne światło”. W programie także
„Elegia na orkiestrę smyczkową” Marka Jasińskiego oraz
„Non Suicidal Self Injuries” Piotra klimka. Muzyczną całość w wykonaniu muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie przeplatać będą piękne zdjęcia współczesnego Szczecina, które zabiorą nas na spacer po mieście bez wychodzenia z domu.
Marek Jasiński (1949-2010), to urodzony w Stargardzie Szczecińskim kompozytor i pedagog. Komponował utwory chóralne, wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne. Dwa z nich ("Beatus Vir" oraz "Pieśń Zwiastowania" na chór mieszany) otrzymały nagrody na konkursach kompozytorskich o zasięgu międzynarodowym. Skomponował również "Lux et Veritas" na inaugurację organów szczecińskiej katedry. Dokonał także wielu aranżacji pieśni dla potrzeb chórów. Marek Jasiński związany był zawodowo z dwoma miastami: ze Szczecinem i Bydgoszczą, a swoją fachową wiedzę i doświadczenie przekazywał studentom dwóch Akademii Muzycznych w których był zatrudniony: Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Był m.in. członkiem jury festiwali i konkursów w kraju i za granicą, współorganizatorem cyklu koncertów w Meklemburgu, prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów Akademia. Znaczącą część twórczości sakralnej stanowiła muzyka chóralna, a wiele utworów powstało na zamówienie organizatorów festiwali, bądź dyrygentów.
Piotr Klimek kompozytor, wykładowca, producent muzyczny urodzony w 1973 r w Szczecinie. Jest absolwentem Królewskiego Konserwatorium w Hadze (Kompozycja w klasie Giliusa van Bergeijk'a i Diderika Haakmy Wagenaar'a – 1997) oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu (Kompozycja w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Navratil). Od 1998 r. wykłada przedmioty muzyczne na Uniwersytecie Szczecińskim i Akademii Sztuki w Szczecinie. Gościnny wykładowca kompozycji w Królewskim Konserwatorium w Hadze w 2003r oraz Uniwersytecie Sztuki w Zurichu w roku 2009. Współpracuje również z Akademiami Teatralnymi w Warszawie i Krakowie. Jest także konsultantem muzycznym instytucji kultury w Szczecinie. Dyrektor Centrum Promocji i Rozwoju Akademii Sztuki w Szczecinie w latach 2010 – 2011, a w roku 2012 prorektor ds. Artystycznych i Współpracy z Zagranicą tej uczelni. Od 2017 roku dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu. Pisze muzykę symfoniczną, chóralną, kameralną i elektroniczną. Od 1991 roku silnie związany z teatrem, napisał muzykę do ponad 160 realizacji scenicznych w Polsce i poza granicami kraju. Tworzy instalacje i obiekty dźwiękowe oraz bierze udział w projektach z pogranicza różnych dziedzin sztuki. Pilotuje również autorski, eksperymentalny program edukacji muzycznej dla osób niesłyszących.
Janusz Stalmierski urodzony w 1959 w Stargardzie Szczecińskim kompozytor. Studiował kompozycję w klasie prof. Andrzeja Koszewskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wespół z dyrygentem Jackiem Kraszewskim, perkusistą Tadeuszem Piskorzem i kompozytorem Markiem Jasińskim utworzył w 1983 roku Pomorską Grupę Kompozytorów, mającą na celu propagowanie twórczości najmłodszej generacji kompozytorów polskich. Jest autorem muzyki wokalno-instrumentalnej inspirowanej poezją, muzyki do spektakli teatralnych, utworów przeznaczonych na orkiestrę symfoniczną oraz mniejszych utworów instrumentalnych, m.in. Hejnału Szczecina (1995). W jego dorobku najważniejsze miejsce zajmują trzy symfonie inspirowane twórczością angielskich i amerykańskich poetów dziewietnasto- i dwudziestowiecznych, m.in. Johna Donne'a, Williama Blake'a, Roberta Louisa Stevensona, Samuela Taylora Coleridge'a, Percy Shelly'eya, Roberta Browninga, Thomasa Hardy'ego, Roberta Frosta i Emily Dickinson.