Artysta
Wojciech Brewka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów młodego pokolenia. Malarz, kolorysta, artysta street art, twórca wielkopowierzchniowych murali, pomysłodawca i producent Festiwalu Przenikania. Dekonstruując zarówno portret, alegorię, jak i animalistykę jako gatunek malarstwa, na kontrastowych tłach umieszcza m.in. wizerunki zwierząt w zaskakującym, kampowym, ironicznym, często społecznym kontekście. Tworzy od zawsze, ale dopiero od 10 lat malarstwo to jego główna zajęcie.
10 lat w liczbach
- 17 kwietnia 2023 – wernisaż wystawy „Journey” podsumowujący w ponad 40 obrazach 10 lat pracy Wojciecha Brewki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów młodego pokolenia
- 2013 rok – Wojciech Brewka przebojem wkroczył na salony aukcyjne młodej polskiej sztuki, już jako zawodowy artysta
- 2014 rok – cena obrazu to 23 tys.
- 2020 rok – Top 10 transakcji aukcyjnych 2020 w kategorii sztuka młoda i aktualna, portalu Artinfo, 1 miejsce
- 2022 rok – cena obrazu to 70 tys. zł
- 170 aukcji obrazów
- Ranking: Top artyści sztuka współczesna: Wojciech Brewka w pierwszej setce top artystów wg łącznej wartości sprzedaży aukcyjnej (portal Artinfo)
- Ranking: Top 100 artystów wg wolumen sprzedaży w kategorii sztuka młoda i aktualna
Punkt zwrotny
W sylwestra 2013 roku postanowił zmienić swoje życie i porzucić wykonywany dotąd zawód prawnika.
Dziś ma swoją galerię, stworzył stowarzyszenie wspierające młodych artystów, a jego obrazy cieszą się ogromnym powodzeniem, osiągają rekordowe kwoty na aukcjach młodej sztuki i są wysoko cenione wśród kolekcjonerów, mimo że jest samoukiem.
Misja
Wiele prac Wojciecha Brewki wpisuje się w nurt edukacji równościowej i ekologicznej, a sam autor chętnie wspiera inicjatywy charytatywne. Jego mural „Przytulaśny Miś” na ścianie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest symbolem kampanii poświęconej transplantacji narządów u dzieci.
Dziesięciolecie
Wystawa w Filharmonii w Szczecinie to zapis 10 lat malarskiej i artystycznej podróży Wojciecha Brewki. Retrospekcja. W pięciu cyklach artysta pokaże najbardziej charakterystyczne elementy swojej twórczości. Będą portrety zwierząt i ludzi, portrety zabawek po przejściach, portrety czaszek czy prace nawiązujące do tzw. Pokolenia X – ludzi urodzonych w drugiej połowie XX wieku, zagubionych i szukających sensu w życiu. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce tuż przed 43. urodzinami artysty.
W podróży
Widz doświadczy intrygującej podróży. Wypełniające przestrzeń odważne, jaskrawe barwy i motywy, street-artowa estetyka na pierwszy rzut oka często radosne i pełne optymizmu mają jakieś mniej lub bardziej ukryte znaczenie. Dotykają tego, co nas otacza, z czym emocjonalnie i fizycznie mierzymy się na co dzień. W świecie zabawek, zwierząt, pop-kultury nic nie jest jednoznaczne.
Aukcja charytatywna
Na zaproszenie Filharmonii Szczecinie artysta namalował obraz „Hide and seek”, który był częścią akcji charytatywnej na rzecz nowo powstałego w tym mieście schroniska dla zwierząt. Tytuł pracy odnosi się do zabawy w chowanego, jaką kot zazwyczaj podejmuje w relacjach z człowiekiem, nawiązując z nim kontakt wyłącznie na własnych warunkach. Uważne spojrzenie zwierzęcia ma przypominać o jego drapieżnej naturze – może być zaproszeniem do zabawy, ale może też poprzedzać atak na potencjalną ofiarę. Szczęśliwi wybrańcy doświadczają tego pierwszego, reszta musi poddać się prawu natury.