Wyjątkowa wystawa, której bohaterami są pacjentki i pacjenci Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. “Wciąż żyjemy” – dla tych, którzy właśnie usłyszeli diagnozę i muszą upewnić się, że współczesna medycyna leczy raka z sukcesami.
„Pierwszą reakcją na informację o chorobie nowotworowej i o konieczności leczenia jest strach, szok. Zdarza się też złość albo smutek. Zwykle jednak emocji jest tak dużo i zmieniają się tak szybko, że – jako pacjenci, zanurzeni w nich – czasami nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego uporządkować, nazwać, przyjąć. Czujemy się wprost zalani emocjami, obezwładnieni. Albo nie czujemy nic. Jakbyśmy byli wewnętrznie sparaliżowani. Ktoś obserwujący nas z zewnątrz mógłby nawet uznać, że jesteśmy bardzo spokojni, wszystko rozumiemy i ze wszystkim się zgadzamy – ponieważ się nie odzywamy, kiwamy głową i nawet nie uroniliśmy łzy. Tak naprawdę jesteśmy bardzo często zamrożeni – co jest odruchem obronnym zapisanym w układzie nerwowym i aktywuje się w momentach kryzysu czy zagrożenia, byśmy mogli przetrwać – a pod skorupą uczucia i myśli po prostu buzują. Nie wiemy, jak to wszystko wyrazić, próbujemy jakoś upchnąć w sobie, powstrzymać, zwykle z obawy, że zupełnie porwie nas rwąca rzeka obaw, bezradności i rozpaczy.” – mówi psychoonkolog ZCO Anna Kołodziejska, na co dzień pracująca w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie z pacjentami z doświadczeniem choroby nowotworowej.
Dla wszystkich, którzy właśnie doświadczają emocji towarzyszących chorobie onkologicznej przygotowaliśmy wyjątkową wystawę „Wciąż żyjemy” i kalendarz ZCO na 2024 rok. Bohaterkami i bohaterami zdjęć do wystawy i kalendarza są wspaniali, zwykli ludzie – pacjenci naszego szpitala, osoby, które zmierzyły się z chorobą nowotworową i zdecydowały się o niej opowiedzieć. Ta wystawa i kalendarz jest dla tych, którzy usłyszeli diagnozę: rak. Dla tych, którzy wątpią, czy im się uda. Dla tych, którzy czują lęk. Dla tych, którzy potrzebują motywacji i pozytywnych przykładów, wzmacniających w długotrwałej terapii. Dla wszystkich, którzy muszą upewnić się, że współczesna medycyna może leczyć raka z sukcesami. I wreszcie dla tych, którzy nie pamiętają o badaniach profilaktycznych lub celowo je pomijają, przegapiając w ten sposób szansę na zdrowie.
Projekt nie powstałby, gdyby nie radość życia, otwartość i gotowość do dzielenia się doświadczeniami naszych pacjentów – dziękujemy za zaufanie. Zdjęcia do wystawy i kalendarza wykonała Anna Jazukiewicz, która podczas sesji zapracowała wśród pacjentek na miano „wróżki fotografii” (
wobiektywieani.pl) – dziękujemy za wielkie serce i pasję, z jaką podjęłaś się tego zadania. Słowa podziękowania za pomoc w realizacji, stworzenie przyjaznego klimatu i ogromną życzliwość kierujemy także w stronę: Karoliny Szynkowskiej (make-up), Małgorzaty Narożnej (księgarnia Fika) i Klaudii Falkowskiej (Dunidekoracje). Gospodarzem wystawy „Wciąż żyjemy” jest Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii w Szczecinie – dziękujemy za wsparcie naszego projektu bez chwili zawahania i zorganizowanie wystawy w jednym z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny – limitowana liczba wejściówek na wydarzenie do odbioru w Kasie Filharmonii od dnia 20 października.