Wirtuozowskie kaprysy op. 1 Niccolò Paganiniego to prawdziwa szkoła dla wszystkich adeptów gry na skrzypcach. Z całego cyklu największą sławę zyskał oczywiście kaprys 24. – wielokrotnie opracowywany jako temat wariacji przez innych kompozytorów. Podczas koncertu w wykonaniu młodej skrzypaczki usłyszymy jednak mniej popularny kaprys nr 20, w którym wirtuozi zmagają się z techniką gry wielogłosowej.
Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha powstał w latach 1866-1868 z myślą o wybitnym skrzypku tamtych czasów Josephie Joachimie, który dokonał jego prawykonania. W drugiej połowie XIX wieku utwór stanowił jeden z najczęściej wykonywanych koncertów skrzypcowych, a obecnie pozostaje jednym z najsłynniejszych dzieł orkiestrowych Brucha. W programie zabrzmią dwa ogniwa cyklu w wersji na skrzypce z akompaniamentem fortepianu. Część pierwszą, utrzymaną w formie fantazji, rozpoczyna krótki wolny wstęp, który przeradza się we właściwą formę sonatową. Część druga to elegijna aria – popis muzykalności solisty.
Innemu znamienitemu wirtuozowi skrzypiec – Pablo Sarasatemu – została dedykowana Introdukcja i rondo capriccioso a-moll op. 28 Camille’a Saint-Saënsa. Krótka spokojna, choć już wymagająca technicznie Introdukcja jest zapowiedzią pełnej temperamentu części właściwej, opartej na synkopowanych rytmach tanecznych, bliskich muzyce węgierskiej.
Wiktoria Piankowska od 2017 roku jest uczennicą Amadeus International School Vienna, w klasie skrzypiec Enikö Czellecz i Karola Daniša. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Kompozycji w Wiedniu (1. miejsce). W 2018 roku otrzymała prestiżowe stypendium instrumentalne od Goh Family Collection, w ramach którego rodzina ta wypożyczyła Wiktorii skrzypce spod ręki Paulusa Pilata z 1900 roku, na których obecnie gra Artystka.
Na skrzypcach gra od szóstego roku życia, kiedy rozpoczęła naukę w klasie Joanny Jagiełło w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie. Od początku osiągała sukcesy, zarówno w konkursach szkolnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Po ukończeniu z wyróżnieniem szkoły podstawowej kontynuowała edukację w Zespole Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie Władimira Iwanciwa. W grudniu 2013 została członkinią Szczecińskiej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej (w grupie pierwszych skrzypiec), z którą koncertowała m.in. w Danii, Niemczech i Polsce.
Aleksandra Pstrągowska – pianistka-kameralistka, wielokrotnie wyróżniana jako pianista-akompaniator podczas konkursów i festiwali. Obecnie jest wykładowczynią Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi klasę fortepianu i kameralistyki w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego, jest również pedagożką w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie.
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie fortepianu prof. zw. Waldemara Wojtala. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Mediolanie czy VI Europejskiego Konkursu Muzycznego w Filadelfii. W 2016 roku wraz z trio fortepianowym została zakwalifikowana do przesłuchań finałowych XVII Edycji Międzynarodowego Turnieju Muzycznego w Konserwatorium Muzycznym Giuseppe Verdiego w Turynie.
Cykl INTERMEZZO w sezonie artystycznym 2018/2019 to okazja do uczestnictwa w wyjątkowych koncertach kameralnych, w których pierwsze skrzypce grają utalentowani Artyści Szczecina, uznani nie tylko w naszym mieście, ale też w kraju i poza nim.
Die Ausstellung ist während der Veranstaltung verfügbar:
ADOLESCENT | Wystawa zbiorowaDo projektu Fundacji Upside Art „Adolescent” zostali zaproszeni:
Michał Banasik, Rafał Kowalski, Paweł Książek, Bartek Otocki, Łukasz Patelczyk, Piotr Pauk, Remigiusz Suda, SIKSA, Katarzyna Szeszycka, Anna Taut, Damian „Czarnobyl” Terlecki, Aleksandra Waliszewska, Małgorzata Wielek-Mandrela, Kacper Zieliński. Są to uznani artyści wypowiadający się głównie w medium malarskim, jednakże nie wszyscy użyli tego środka wyrazu w odpowiedzi. Większość z kilkudziesięciu prac, które zostaną zaprezentowane na tej wystawie to realizacje premierowe.
DETAILS
Paganini | Bach | Kameralnie
02-01-2019 19:00
KammersaalFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin