Linus Roth uczył się w klasie przygotowawczej prof. Nicolasa Chumachenco w Musikhochschule we Freiburgu w Niemczech, a następnie studiował u prof. Zakhara Brona. Następnie przez kilka lat studiował u prof. Anny Chumachenco na uniwersytetach muzycznych w Zurychu i Monachium. Wpływ na niego wywarły także Salvatore Accardo, Miriam Fried i Josef Rissin. Podczas studiów odbył stypendium Fundacji Anne-Sphie Mutter. W październiku 2012 r. Linus Roth został mianowany profesorem skrzypiec w „Leopold-Mozart-Zentrum” na uniwersytecie w Augsburgu.
Linus Roth grał jako solista z wieloma znakomitymi orkiestrami, w tym z Orkiestrą Opery Narodowej w Stuttgarcie, Orkiestrą Kameralną w Monachium, Orkiestrą Kameralną Württemberg Heilbronn, orkiestrami symfonicznymi radia SWR i Berlina, Orquesta de Cordoba, Orchestra della Toscana we Florencji, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Vienna Chamber Philharmonic, Bern Symphony Orchestra, Orchestra del Teatro San Carlo w Neapolu, Cologne Chamber Orchestra i Bruckner Orchester Linz. Dyrygenci, z którymi pracował, to Gerd Albrecht, Herbert Blomstedt, Andrey Boreyko, Dennis Russell Davies, Hartmut Haenchen, Manfred Honeck, James Gaffigan, Mihkel Kütson i Antoni Wit.
Jako pasjonat muzyki kameralnej występował m.in. z Nicolasem Altstaedtem, Gautierem Capuçonem, Kim Kashkashianem, Albrechtem Mayerem, Nilsem Mönkemeyerem, Andreasem Ottensamerem, Itamarem Golanem i Danjulo Ishizaką. Od kilku lat współpracuje z argentyńskim pianistą José Gallardo.
W 2006 r. otrzymał pierwszą nagrodę ECHO KLASSIK za najlepszą debiutancką płytę, kolejną zaś w 2017 r. za nagranie koncertów skrzypcowych Szostakowicza i Czajkowskiego London Symphony Orchestra pod dyrekcją Thomasa Sanderlinga. Sławę na arenie międzynarodowej zdobył jednak nie tylko dzięki standardowemu repertuarowi, ale także dzięki odkryciu lub ponownemu odkryciu dzieł, które niezasłużenie popadły w zapomnienie. Szczególną uwagę poświęca twórczości Mieczysława Weinberga, zarówno na koncertach, jak iw studiu nagraniowym. Jego nagranie wszystkich utworów na skrzypce i fortepian Mieczysława Weinberga, wydanych przez Challenge Classics w 2013 r. zyskały wielkie uznanie publiczności i krytyków. Zostało ono uzupełnione nagraniem Koncertu skrzypcowego Weinberga z Deutsche Symphonie-Orchester i jego Concertino z Württemberg Chamber Orchestra Heilbronn (obie płyty zostały wybrane jako „Editor's Choice” przez magazyn Gramophone).
Propagowanie twórczości Mieczysława Weinberga jest również celem Międzynarodowego Towarzystwa Mieczysłąwa Weinberga, które Linus Roth założył w 2015 roku. Stowarzyszenie organizuje i sponsoruje koncerty, odczyty, wystawy, wydarzenia interdyscyplinarne oraz publikacje dźwiękowe i pisemne na temat pracy i życia kompozytora.
Linus Roth gra na skrzypcach Stradivariusa „Dancla” z 1703 roku.