Urodzony 30 sierpnia 1970 r. w Seulu, Jeajoon Ryu rozpoczął studia kompozytorskie w wieku 19 lat. Po ukończeniu szkoły średniej Hyundaia studiował pod kierunkiem Suk-hi Kanga na Narodowym Uniwersytecie Seulskim (kończąc studia w 1992 r.), następnie pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego na Krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w 1995 r.
Międzynarodowe uznanie zdobył jego utwór Passacaglia na perkusję (2004). Kolejna kompozycja, I Koncert skrzypcowy, napisany w 2006 r. na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Laboratorium Muzyki Współczesnej, została również wysoko oceniona przez krytykę. Niedługo potem (marzec 2008) publiczność Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena owacją na stojąco nagrodziła Sinfonię da Requiem, utwór, który osiągnął rzadko spotykany sukces w świecie muzyki współczesnej i uczynił z Jeajoona Ryu kompozytora rozpoznawalnego na świecie.
Jeajoon Ryu był kompozytorem rezydentem Festiwalu Muzycznego w Naantali (Finlandia), Festiwalu Muzycznego w Meklemburgii (Niemcy) w 2010 r., oraz Filharmonii Gorzowskiej w latach 2011-2012. Zasiadał również jako członek jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Astanie.
Od 2015 roku (wcześniej w latach 2009-2010 i 2013) był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Seulu. Pochlebnie o kompozycjach Jeajoon Ryu wypowiedział się Marian Borkowski, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: „Można je uznać za szczególne osiągnięcie jako punkt wyjścia do nurtu neobarokowego”.
Utwory kompozytora wykonywali tak znakomici artyści jak: Arto Noras, Gerard Poulet, Michel Lethiec, Ralf Gothoni, Li-Wei Qin, Shanghai Quartet, Hartmut Rohde, Christian Altenburger, Elina Vähälä, Ning Feng, Grzegorz Nowak, Okko Kamu, Piotr Borkowski, Ju-Young Baek, So-Ock Kim, Johannes Moser i Ilya Gringolts.
Utwory Jeajoona Ryu wykonywały czołowe orkiestry, m.in. Royal Philharmonic Orchestra, L'Orchestre régional de Cannes-Provence-Alpes-Côte d'Azur, Helsińska Orkiestra Filharmoniczna, Philharmonia Chorus, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Bretanii, Kuopio Orchestra, KBS Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmoniczna w Győr oraz Orkiestra Filharmoniczna w Lahti, w tak prestiżowych salach jak Cadogan Hall w Londynie, Verdi Hall w Mediolanie, Filharmonia Narodowa w Warszawie oraz Helsinki Music Centre.
Jego I Koncert skrzypcowy (2006) i Sinfonia da Requiem (2007) ukazały się na płycie wydanej przez firmę Naxos International (2009), natomiast I Sonatę ‘Primavera’ na skrzypce i fortepian (2008) wydała firma Telos Music (2010). Royal Philharmonic Orchestra nagrała kilka jego utworów (Koncert wiolonczelowy, Koncert na marimbę, Uwertura “Il nome della Rosa”), które ukazały się nakładem firmy RPO (2016). I Sonata na wiolonczelę oraz Suity na fortepian zostały wydane przez firmę DUX (2017). Nagranie Koncertu fortepianowego ukazało się nakładem Warner Music (2018).
W 2015 r. Jeajoon Ryu otrzymał medal Gloria Artis z rąk polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla upamiętnienia 130. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Francją a Koreą, Orkiestra Symfoniczna Bretanii doceniła jego dzieła wykonując jego koncert i muzykę kameralna. W 2018 r. otrzymał nagrodę Yumin Award od Yumin Cultural Foundation.
Jego Sonatę na wiolonczelę i fortepian nagrali wiolonczelista Arto Noras z pianistą Ralfem Gothonim w Naantali. Premiery najnowszych dzieł kompozytora odbędą się w lutym 2021 (Sonata na fortepian, Ilya Rashkovskiy) oraz w Aram Nuri Arts Center w październiku 2021 r. (II Symfonia).