Należy do najwybitniejszych czeskich dyrygentów swojego pokolenia. Główny dyrygentem Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego i uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Praska Wiosna 2022, w ostatnich latach zyskuje coraz większe znaczenie na scenach zagranicznych.
Studiował dyrygenturę i grę na klarnecie w Konserwatorium im. Janáčka. Posiada dwa stopnie magisterskie. Pierwszy z nich w 2012 roku ze specjalizacją w klarnecie na Wydziale Sztuk Pięknych i Muzyki Uniwersytetu w Ostrawie, a następnie w 2017 roku ukończył studia z dyrygentury orkiestrowej w Akademii Muzyki i Sztuk Scenicznych im. Janáčka w Brnie, gdzie uczył się w klasie wybitnego dyrygenta Tomáša Hanusa. W 2015 roku otrzymał stypendium Bayreuther Festspiele.
Marek jest głównym dyrygentem gościnnym Filharmonii Południowoczeskiej (2020-23). Współpracował z większością orkiestr czeskich i słowackich, m.in. PKF – Filharmonią Praską, Filharmonią im. Janáčka w Ostrawie, Filharmonią Pilzneńską, Filharmonią Brneńską, Filharmonią Morawską w Olomuńcu, Filharmonią im. Bohuslava Martinů w Zlínie, Filharmonią Kameralną w Pardubicach, Orkiestrą Filharmonii Północnoczeskiej, Slovak Sinfonietta, Słowacką Filharmonią Państwową w Koszycach oraz innymi.
Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się dwoma debiutanckimi koncertami z Orkiestrą Symfoniczną Biel Solothurn w Szwajcarii. Regularnie dyryguje Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, wykonując takie utwory jak
Te Deum Dvořáka czy litewska premiera
Sinfonietty Janacka. Występował także wPolsce, m.in z Filharmonią Śląską w Katowicach i Filharmonią Wrocławską w wspaniałej Sali Koncertowej NFM. Ważnym debiutem w jego karierze był udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Praska Wiosna 2022. Był gościnnym dyrygentem na międzynarodowych festiwalach Smetany’s Litomyšl, Leoš Janáček Festival, Peter Dvorský Festival, St. Wenceslas Festival, South Czech Intermezza, Talentinum Zlín i Złota Lira w Polsce.
Marek pracuje w Narodowym Teatrze Morawsko-Śląskim i dyrygował takimi przedstawieniami jak:
Brandenburczycy w Czechach i
Diabelski mur Smetany,
Maria Stuart Donizettiego,
Jezioro łabędzie Czajkowskiego, baletem
Dusiciel Martinů czy operetką
Eine Nacht in Venedig Straussa.
Występował także jako dyrygent gościnny w Bayerische Staatsoper Munich, Opéra National de Paris oraz w Teatrze Narodowym w Pradze.
Na zdjęciu Marek Prášil, fot. materiały promocyjne artysty