Kolektyw twórczy HATI został zawiązany pod koniec 2001 roku z inicjatywy Rafała Iwańskiego i Darka Wojtasia, którzy po pięciu latach dokooptowali do składu Rafała Kołackiego. Dziś HATI to transowy duet perkusyjny Iwański/Kołacki, eksplorujący brzmienie akustycznych instrumentów etnicznych i przedmiotów z recyklingu. Twórczość HATI rodzi się na przecięciu muzyki rytualnej, medytacyjnej, psychodelicznej i improwizowanej. W warunkach koncertowych ich dokonania przeobrażają się w pełen dramaturgii muzyczny spektakl połączony z happeningiem artystycznym.
W ciągu kilkunastu lat działalności artystycznej jako HATI zagrali kilkaset koncertów w Polsce, USA i całej Europie. Pojawiali się na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej i sztuki audiowizualnej: Unsound Festival w Nowym Jorku, Equinox Festival w Londynie, Laut und Luise Festival w Getyndze, Fano Free Folk Festival w Danii, CTM w Berlinie, Ars Electronica w Linz, Trans/Wizje w Warszawie. Współpracowali na scenie i w studio z takimi tuzami pokroju Johna Zorna, Z’EVa, Roberta Curgenvena, Andrzeja Przybielskiego, Sławomira Ciesielskiego i Jerzego Mazzolla.
Równie dużą estymą – zarówno w kraju, jak i za granicą – cieszą się albumy duetu, wydawane m.in. w barwach wytwórni Eter, Nefryt, Requiem Records i MonotypeRec. HATI to nie jedyny projekt Iwańskiego i Kołackiego – hiperaktywni artyści ciągle mieszają się w kolejne przedsięwzięcia, współtworząc takie składy, jak choćby Innercity Ensemble, Kapital, Alameda 5 i T’ien Lai. Są też pomysłodawcami i kuratorami międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival w CSW Znaki Czasu w Toruniu.