Turniej Muzyków Prawdziwych to konfrontacja artystów, zajmujących się uprawianiem muzyki tradycyjnej, zarówno amatorów jak i zawodowców. Turniej jako tradycyjna forma spotkania muzyków nawiązuje do Ogólnopolskich Turniejów Instrumentalistów Ludowych organizowanych w Gryfinie z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka, którego pasja i praca przyczyniły się do ulokowania regionu zachodniopomorskiego na mapie Polski jako wyrazistego regionu etnomuzycznego.
Temat muzyki tradycyjnej jako ważnego ogniwa łączącego mieszkańców Szczecina i regionu z ich przeszłością jest chętnie podejmowany w działalności artystycznej i edukacyjnej Filharmonii.
Podczas Turnieju mają możliwość zaprezentować się zarówno muzycy tradycyjni, kontynuujący tradycje poszczególnych regionów i grup etnicznych, a także muzycy, którzy przetwarzają materiał źródłowy. Warunkiem uczestnictwa jest odwołanie się do repertuaru konkretnego regionu w jego źródłowej formie.
Formuła Turnieju nie zakłada dzielenia uczestników na muzyków tradycyjnych i muzyków profesjonalnych, odwołuje się do prawdy ekspresji wykonawczej, ale też prawdy materiału źródłowego.
Edycje
Projekt „III Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt „II Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt „Turniej Muzyków Prawdziwych – prezentacja tradycyjnych elementów kultury muzycznej w Filharmonii w Szczecinie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.