Polsko-niemiecka konferencja ONLINE: EduFilharmonie – nowe wyzwania w muzykoterapii otworzyła pierwszą odsłonę Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki. Przed nami jeszcze pięć dni wypełnionych wydarzeniami, na które zapraszamy całe rodziny.
Trudny czas izolacji był dla Filharmonii momentem na dookreślenie na nowo naszej roli, czyli nie tylko instytucji, która dostarcza dobre dźwięki w postaci koncertów, ale także jako tej, która może inspirować, a przede wszystkim podejmować ważne tematy – podkreśliła w trakcie otwarcia konferencji Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie.
W pierwszym bloku konferencji głos zabrali m.in. eksperci współpracujący z poradniami zdrowia psychicznego i klinikami psychiatrycznymi. W kolejnej części wnioski ze swoich prac zaprezentowali psychoterapeuci specjalizujący się w muzykoterapii i arteterapii. Podsumowaniem była dyskusja panelowa na temat roli instytucji kultury w realizacji działań prozdrowotnych oraz wspierających zadania z zakresu arteterapii.
Znajdujemy się w trochę nowym świecie. Młodzież stanęła w sytuacjach, których wcześniej nie było. W muzykoterapii dzieci, które mają różne problemy psychiczne, mogą wyrazić siebie, swoje emocje. Dzieci ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną często nie potrafią wyrazić tego, co czują. Poprzez muzykę możemy do nich dotrzeć i pomóc w terapii – przyznaje Małgorzata Wyrębska-Rozpara z Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy SPSZOZ „ZDROJE”.
09 czerwca (środa)
Jak brzmi Szczecin? – wernisaż, Galeria przy Cerkwi, g.17.00
Młodzi i dorośli artyści działający w grupach plastycznych Polskiego Związku Głuchych – Oddział Zachodniopomorski zabiorą nas do namalowanego przez siebie świata emocji i odczuć. Świata, w którym dźwięk stanowi wyłącznie domenę wyobraźni. Niektóre prace są dosłowne – zobaczymy morski brzeg, ludzi spieszących ulicą, budynki i parki. Inne będą wymagały od nas uruchomienia wyobraźni, aby zobaczyć szczeciński wiatr lub poczuć uścisk dłoni.
10 czerwca (czwartek)
Zwiedzanie Filharmonii
13:00 – oprowadzanie w języku migowym
15:00 – oprowadzanie z audiodeskrypcją
17:00 – zwiedzanie tradycyjne
Każda wycieczka trwa około 40 minut. Trasa rozpoczyna się w holu Filharmonii i obejmuje salę kameralną, symfoniczną, Poziom 4., a także sklep z pamiątkami i wydawnictwami. Tajemnice budynku, miejsca na co dzień niedostępne, architektoniczne smaczki i niesamowitą atmosferę poczujemy różnymi zmysłami. Razem odkryjemy, ile jeszcze ma do pokazania nam budynek okrzyknięty ikoną współczesnej kultury!
11 czerwca (piątek)
Żywioły – koncert z publicznością, sala symfoniczna, g. 19.00
„Żywioły” to projekt łączący muzykę i ekologię, którego podstawą jest godzinny poemat symfoniczny autorstwa Pawła Pudło. To muzyczna opowieść o siłach natury, które tworzą świat wokół nas. Ziemia, woda, powietrze, ogień i ludzkość. Symbolika żywiołów została użyta w projekcie ze względu na jej uniwersalną rozpoznawalność, proste skojarzenie z naturą i możliwość metaforycznego, artystycznego oddania procesów zachodzących w środowisku.
12 czerwca (sobota)
Miasteczko Dobrych Dźwięków – happening w holu, g. 12.00
W samym sercu Szczecina, w holu Filharmonii, Najpiękniejszego Budynku Europy, stworzymy nową miejską strefę harmonii. Badanie słuchu, warsztaty, koncerty i inne przyjemności – to wszystko będzie czekało na nas w Miasteczku Dobrych Dźwięków.
- ULICA W DOBRYM TONIE (foyer sali symfonicznej)
Zakupowy szał nie musi kojarzyć się z hałasem. Fani dobrych dźwięków będą mogli nabyć nasze płyty i książki w sklepie w Dobrym Tonie z 20% zniżką. Godziny otwarcia: 12:00-16:00
- ALEJA DOBREGO SŁUCHU (foyer sali symfonicznej)
Sprawdź jak się ma Twój zmysł słuchu! Partner kampanii Słyszę Dobre Dźwięki – Centrum Mowy i Słuchu Medincus – zaprasza na przesiewowe badanie słuchu. Dodatkowo specjaliści odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące profilaktyki słuchu. Badanie można wykonać w godzinach 12:00-14:30.
- SKWER EKOLOGII DŹWIĘKÓW (hol Filharmonii)
W miasteczku swoje stanowisko będzie miał nasz kolejny partner – ekologiczna firma kosmetyczna Clochee. Będziemy mogli przerobić tam śmieci na zabawki, wziąć udział w akcji charytatywnej ratowania rysiów z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie i coś dla nich #narysiować. Stanowisko czynne w godzinach 12:00-16:00
- ULICA CO SŁYCHAĆ? (hol Filharmonii)
Na tej ulicy czekać będzie na nas stanowisko sponsora festiwalu – firmy Demant, zajmującej się protetyką słuchu. Oprócz ciekawostek na temat zmysłu słuchu, o których będzie można dowiedzieć się przy stoisku, znajdziemy tam wspaniałe gadżety oraz firmowa maskotka – Piesek D., z którym nasi najmłodsi słuchacze będą mogli zrobić sobie zdjęcie, przybić piątkę i zapytać „co słychać?”. Stanowisko czynne w godzinach 12:00-16:00
Profilaktyka słuchu jest bardzo ważna. Ochrona przed hałasem zapobiega trwałemu uszkodzeniu słuchu i pozwala zachować zdrowe słyszenie na dłużej - mówi dr n. med. Anna Dąbrowska kierownik filii Zachodniopomorskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Szczecinie.
Podczas festiwalu pragniemy przekazać naszym pacjentom wiedzę, jak należy chronić nasze uszy i o nie dbać. Noszenie nauszników w bardzo hałaśliwym miejscu, zmniejszanie głośności i przyzwyczajanie się do słuchania cichszych dźwięków – to tylko niektóre metody ochrony. Ważne jest badanie słuchu, a takie będzie można bezpłatnie wykonać podczas Festiwalu – dodaje.
13 czerwca (niedziela)
Ekoncert – głębia morskiej ciszy – rodzinny koncert z publicznością/bezpłatna transmisja online, sala symfoniczna, Facebook, YouTube, g.17.
Wielki finał Festiwalu „Słyszę dobre dźwięki”! Uciekamy z hałaśliwego miasta nad najwspanialsze, najlepsze dźwiękowo, najprzyjemniejsze, najbardziej malownicze morze! W rankingach miast nie bez powodu Szczecin wskazywany jest jako najbardziej morskie miasto w Polsce (tak! W rankingach przebijamy Gdańsk o 10 proc.!). Port, morskie legendy, nieustraszeni marynarze i słynni kapitanowie – wszystko to składa się na otaczający nas niesamowity pejzaż dźwiękowy.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na
uslysz.filharmonia.szczecin.pl
Sponsorem Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki jest Demant.
Partnerami Festiwalu są:
- Fundacja PZU
- pAudio,
- Medincus,
- Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach – „Komfort Ciszy”,
- Ecophon, Beaton,
- Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świdwinie,
- Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski,
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie
- Clochee