W czasie trwającej od ponad roku pandemii, Filharmonia w Szczecinie nawiązuje do pierwotnej i podstawowej idei Święta Muzyki, czyli muzykowania w przestrzeni miejskiej. Zrezygnowaliśmy jednak z organizowania wydarzenia, które mogłoby gromadzić wielu ludzi. Zamiast tego zachęcamy i inspirujemy do wyjścia na ulice i wypełnienia ich magicznymi dźwiękami. Wypatrujcie naszych muzyków w miejskiej przestrzeni!
Święto Muzyki to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie pierwszego dnia lata 21 czerwca. Idea narodziła się we Francji, ale jest w tym polski akcent. Na pomysł obchodzenia Święta Muzyki wpadł bowiem Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Jego inicjatywę podchwycili i spopularyzowali kompozytor Maurice Fleuret i Jack Lang, ówczesny minister kultury Francji.
Pierwsza impreza poświęcona celebrowaniu muzyki, czyli Fête de la Musique, odbyła się nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Lang zaprosił rodaków, by wyszli z muzyką w przestrzeń publiczną. Odzew? Ponad tysiąc muzyków koncertuje w stolicy Francji, gdzie się da: na ulicach, w kawiarniach, na placach, w klubach. Wielka Orkiestra Opery prezentuje na placu przed Pałacem Garnier „Symfonię Fantastyczną” Berlioza. Rok później sytuacja się powtarza, ale koncerty uliczne odbywają się również w innych francuskich miastach. Najwięcej jednak dzieje się w Paryżu, gdzie Maurice Baquet z wiolonczelą gra na Sekwanie, na specjalnie skonstruowanych pływako-nartach. W 1985 roku w rytm muzyki bawi się już cała Europa. Ciekawym wydarzeniem jest koncert zespołu rockowego Telephone w więzieniu Fleury Merogis. Święto Muzyki rozwija się co roku. Dziś jest to międzynarodowe wydarzenie artystyczne, w które angażują się filharmonie, opery, teatry, kluby muzyczne, ośrodki kultury, szkoły, puby, restauracje, organizacje pozarządowe oraz prywatne osoby na całym świecie.
Róbcie muzykę!
Dzień 21 czerwca to pierwszy dzień lata oraz czas przesilenia letniego, czyli najkrótsza noc w roku. Dodatkowo obchody święta zbiegają się z Nocą Kupały. Natomiast nazwa w języku francuskim brzmi „Fête de la Musique” i jest grą słów i głównym hasłem imprezy. W wolnym tłumaczeniu oznacza – „Róbcie muzykę!”
Święto Muzyki ma na celu promocję muzyki, jej bogactwa i zróżnicowania. Dlatego liczne koncerty skupiają się na różnych gatunkach: od muzyki poważnej, poezji śpiewanej po jazz, rock, muzykę elektroniczną czy etno. Święto jest okazją do udziału w koncertach, wspólnej zabawy ale przede wszystkim ma zachęcać muzyków do spontanicznego wyrażenia się na ulicach miast i w miejscach publicznych. Każdy może zagrać, każdy może dołączyć się, choć symbolicznie, do obchodów tego pięknego Święta.
Tramwajowy happening
Filharmonia w Szczecinie, z inicjatywy dyrektor Doroty Serwy, od 2013 roku organizuje Święto Muzyki w Szczecinie. Graliśmy na Jasnych Błoniach, na dachu Centrum Dialogu „Przełomy”, śpiewaliśmy i graliśmy w licznych punktach miasta. Rok temu ruszyliśmy muzyczną paką pod szczecińskie szpitale, aby podziękować medykom za opiekę nad nami podczas pierwszej fali pandemii covid-19. W tym roku planujemy spontaniczną akcję w szczecińskich tramwajach.
W południe 21 czerwca w tramwajową wycieczkę po Szczecinie wybierze się rozśpiewane trio w składzie Mateusz Czarnowski (wokal), Bartłomiej Orłowski (ukulele) i Wojciech Gunia (kontrabas). Muzyków będzie można spotkać w różnych punktach miasta i wysłuchać w ich interpretacji piosenek z nagranych przez Orkiestrę Filharmonii płyt "I żyli długo i w Szczecinie" oraz "I żyli długo i w Szczecinie 2".
Tytuły piosenek mogą być pewną wskazówką dotyczącą miejsc odwiedzanych 21 czerwca przez trio.
Przejazd i wspólne muzykowanie zakończy się około godziny 14.30 na Placu Grunwaldzkim.