Eksperci zajmujący się minimalizmem, przedsiębiorcy prowadzący zrównoważoną działalność czy influencerzy propagujący minimalizm w życiu codziennym to tylko niektórzy prelegenci, z którymi spotkamy się 23 września podczas polsko-niemieckiej konferencji „Sztuka życia – mniej znaczy lepiej”. Konferencję poprowadzi jeden z najpopularniejszych twórców internetowych – Karol Paciorek.
Różne oblicza minimalizmu
Ekologia i zrównoważony styl życia, to dziś tematy i wyzwania, które dotyczą nas wszystkich. Ich wzajemne przenikanie się ze sztuką, muzyką, designem stają się coraz bardziej widoczne. Przy współpracy z
Wyższą Szkołą Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde oraz dzięki zaproszonym ekspertom z Polski i Niemiec mamy nadzieję zainspirować do dyskusji i rozważań na temat szans, jakie niesie ze sobą minimalistyczne podejście do życia. Od ruchu zero waste, przez kuchnię wegańską, prowadzenie zrównoważonego biznesu, turystykę, design, po wpływ naszych, z pozoru małych i nieistotnych, decyzji na środowisko i przyszłość kolejnych pokoleń. Głos zabiorą m. in. naukowcy i eksperci zajmujący się minimalizmem (także tym w muzyce i sztuce), przedsiębiorcy prowadzący zrównoważoną działalność, czy influencerzy propagujący minimalizm w życiu codziennym.
Inspirujący ludzie i przestrzeń do spotkania
Konferencja
„Sztuka życia – mniej znaczy lepiej” będzie spotkaniem z inspirującymi ludźmi, którzy na co dzień wdrażają w życie ideę minimalizmu. Mamy nadzieję, że wraz z nimi uda nam się stworzyć przestrzeń do dialogu i rozważań o szansach, jakie współczesnemu światu daje minimalizm.
Dyskusję moderować będzie
Karol Paciorek – jeden z najpopularniejszych w Polsce twórców internetowych, prezenter telewizyjny, twórca kanału Imponderabilia, a wśród prelegentów, którzy na żywo lub online opowiedzą o swojej pracy i doświadczeniach znajdą się:
Anna Pięta – aktywistka społeczna, ekspertka ds. zrównoważenia w modzie i współautorka podcastu o ekologii i ekonomii cyrkularnej Muda Talks. Autorka tekstów o świadomej konsumpcji i odpowiedzialnej modzie. Wierzy w to, że każdy z nas może być zmianą, którą chce zobaczyć w otaczającym świecie. Życiowe motto: bądź głosem nie echem.
Claudia C. Brözel – ekonomistka z ponad 30-letnim doświadczeniem, profesorka na Uniwersytecie Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde. Specjalizuje się i działa na rzecz zrównoważonego zarządzania i rozwoju z naciskiem na transformację cyfrową i turystykę.
Mira Marcinów - psycholożka, filozofka i pisarka. W kręgu jej zainteresowań znajduje się człowiek i relacje międzyludzkie. Jest autorką książek „Szaleństwo jako wybór”, „Niezabliźniona rana Narcyza” oraz „Historia polskiego szaleństwa”. Za swój prozatorski debiut „Bezmatek” otrzymała m. in. Paszport Polityki i nominację do Nagrody Literackiej Nike.
Malka Kafka – restauratorka, staruperka, ekologiczna aktywistka i propagatorka zdrowego, zrównoważonego stylu życia. Pomysłodawczyni konceptu gastronomicznego Tel Aviv Urban Food. Przez wiele lat zajmowała się zarządzaniem i marketingiem, a obecnie poświęca się tematom związanym z szeroko pojętą wiedzą o jedzeniu.
Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolożka i pieśniarka, kierowniczka Pracowni Etnomuzykologii ISPAN. Swoją działalność artystyczną łączy z pracą naukowo-dydaktyczną i badawczą. Wśród jej naukowych zainteresowań znajdują się m in. techniki i style śpiewu ludowego czy ludowe tradycje w Polsce i Bułgarii.
Oskar Zięta - architekt, designer, artysta i innowator. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród z dziedziny designu. jest autorem technologii deformacji metalu za pomocą ciśnienia wewnętrznego – FiDU, w której tworzy kolekcję unikatowych mebli i obiektów artystycznych, oraz szuka zastosowań w przemyśle. Założyciel Zieta Prozessdesign – marki i interdyscyplinarnego studia projektowo-inżynieryjnego.
Joanna Olszewska – założycielka rodzinnej firmy Lavendel Feld Grimme, minimalistka w życiu codziennym i biznesie. Wraz z mężem z dumą i pasją uprawia ekologicznie lawendę i robi z niej oraz innych lokalnych produktów miody, lody, kosmetyki, nalewki i syropy. Prowadzi również wyjątkowe centrum nauki jazdy konno, w którym mieszkają zwierzęta uratowane przed rzeźnią. Jej misją jest pomoc ludziom w zrozumieniu i pokochaniu natury w szalonym i gorączkowym świecie.
Govinda Thaler - dyrektor generalny w rodzinnej firmie Planet V, która jest niemieckim pionierem w dziedzinie organicznej żywności wegańskiej. Firma wykorzystuje warzywa, które rosną na ich własnych polach w Rothenklepenow 30 km od Szczecina oraz w okolicznych miejscowościach. Firma stawia na zrównoważoną gospodarkę, wspiera lokalną społeczność oraz promuje kuchnię wegańską i sprzeciwia się marnowaniu żywności poprzez liczne projekty i warsztaty.
Zarejestruj się i dołącz do nas
Polsko-niemiecka konferencja
„Sztuka życia – mniej znaczy lepiej” jest częścią międzynarodowego festiwalu
MUSIC.DESIGN.FORM. Hasłem czwartej już edycji MDFu będzie „minimal”, a wydarzenia, w tym konferencja, ukażą minimalizm nie tylko od strony muzycznej, ale także wizualnej, kulturowej, społecznej czy środowiskowej.
Na konferencję
„Sztuka życia – mniej znaczy lepiej” zapraszamy już
23 września 2021 r. w godzinach
17:00-19:30. Spotkamy się zarówno osobiście w sali kameralnej Filharmonii, jak i online – na platformie ZOOM oraz Facebooku.
Udział w konferencji jest bezpłatny – wystarczy wypełnić
FORMULARZ REJESTRACYJNY.
Rejestracja na konferencję potrwa do
20 września. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma przed konferencją wiadomość mailową z linkiem pozwalającym na wzięcie udziału w wydarzeniu online.
Pełen program konferencji znajduje się
TUTAJ
ORGANIZATOR: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
PARTNER: Wyższa Szkoła Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde
Projekt polsko-niemiecka konferencja „Sztuka życia – mniej znaczy lepiej” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).
Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM.