Motywem przewodnim niedzielnego koncertu Baltic Sea Philharmonic jest łabędź. Ptak ten w sztuce symbolizuje czystość, cnotę, piękno, światło, ale także miłość i śmierć (Eros i Thanatos).
W czasie koncertu Baltic Sea Philharmonic wykona utwory: „Łabędź z Tuoneli” Jeana Sibeliusa, „Pieśń łabędzia” Arvo Pärta i fragmenty symfoniczne z baletu „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego, w aranżacji Kristjana Järviego.
Poemat „Łabędź z Tuoneli” to jeden z najbardziej znanych utworów Sibeliusa. Kompozytor nawiązuje do epizodu z „Kalevali”: bohater Lemminkäinen musi wykonać trzy zadania, by zdobyć piękną córkę Pohjoli. Ostatnim i najtrudniejszym jest zestrzelenie jedną strzałą świętego ptaka szybującego ponad czarnymi wodami rzeki śmierci, łabędzia z Tuoneli, królestwa zmarłych w mitologii fińskiej (Lars-Olof Åhlberg).
Kompozycja Arvo Pärta „Pieśń łabędzia” fascynuje i urzeka swym głębokim, kontemplacyjnym, wręcz mistycznym charakterem.
„Jezioro łabędzie”, opowieść o tragicznej miłości pięknej Odetty, dziewczyny zaklętej w królową łabędzi, i księcia Zygfryda porusza słuchaczy już od prawie 150 lat (prapremiera baletu miała miejsce 4 marca 1877 roku w Moskwie). A muzyka Czajkowskiego nieustannie zachwyca i wzrusza.
Gramatyka cywilizacji obszaru Morza Bałtyckiego zawiera najróżniejsze, często sprzeczne elementy i reguły. Przez wieki morze było przestrzenią walki, sporów, zbrojnych konfliktów, ale też współpracy, handlu, wymiany, nie tylko towarów, ale kultury: sztuki, muzyki, obyczajów. Do idei mare integrans, morza, które łączy, nawiązuje twórca i dyrygent Baltic Sea Philharmonic, Kristjan Järvi: „Jeśli mamy morze, które zwykle rozdziela ludzi, czemu nie użyć go jako kleju, który ich połączy? Morze w rzeczy samej jest symbolem życia i ciągłych zmian”.
Bez wątpienia na mapie kultury krajów Morza Bałtyckiego, Baltic Sea Philharmonic jest zjawiskiem wyjątkowo ciekawym. Orkiestra postała nie tylko z głębokiej pasji dzielenia się sztuką i tworzenia, ale z równie mocnej potrzeby łączenia, z wizji współpracy. Historia Baltic Sea Philharmonic rozpoczęła się w 2008 roku. Od 2016 roku orkiestra działa pod nazwą Baltic Sea Philharmonic (wcześniej: Baltic Youth Philharmonic). Koncerty Baltic Sea Philharmonic to zawsze wielkie, perfekcyjne przygotowane wydarzenia muzyczne.
Kristjan Järvi urodził się w Tallinie (1972), w rodzinie muzyków. Ukończył studia pianistyczne w Manhattan School of Music, by następnie studiować dyrygenturę na University of Michigan. Karierę dyrygencką rozpoczynał jako asystent Esy-Pekki Salonena w Los Angeles Philharmonic. Järvi na stałe współpracuje z orkiestrami: London Symphony Orchestra, Staatskapelle Dresden, Bayerisher Rundfunk, NDR Hamburg, Franfurt Radio, Orchestre Nationale de France, Orchestre de Paris, Accademia Nazionale di Santa Cecilia Rome, National Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, Sydney Symphony i NHK Symphony Japan. Ma na swoim koncie 60 albumów, za które otrzymał wiele nagród. Kristjan Järvi chętnie angażuje się w działalność edukacyjną.